logo

11 Mart 2016

ARGOYA HANIMELİ DEĞDİ

1948c1c7-9888-401b-b844-97ba894696f5Kırıkkale Sosyal Yardım Derneğinin hazırlamış olduğu ‘Güzel ağız, güzel yürek, güzel Toplum’ ve Üniversitenin Sosyal Politikalar Topluluğunun hazırlamış olduğu ‘Evimiz Kültürümüz Her Yer Kırıkkale’ projelerinin tanıtım toplantısı yapıldı. Toplumun kangren olmuş argolu konuşmaya kadın eli değmesinin yerinde olduğunu belirten Vali Kolat, emeği geçenlere tebrik etti.

YÖNETİCİLERDEN TAM DESTEK

İnsanların herhangi bir yerde bilinçsiz şekilde kullanılarak farklı sebeplerden dolayı olumsuz etkilere yol açan argo kelimelerin (küfür) kaldırılması için çalışma başlatıldı. Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın 2015- çağrı döneminde desteklenen ‘Güzel Ağız, Güzel Yürek, Güzel Toplum’ ve ‘Evimiz, Kültürümüz Her Yer Kırıkkale’ isimli proje hazırlandı. Projenin açılışı Polis Evi’nde düzenlenen programla gerçekleştirildi. Bu konuda birlik ve beraberlik mesajı veren protokol üyeleri, projenin yürütülmesi için ciddi oranda hassasiyetle ürezinde duracaklarını ifade etti. Gençlik Hizmetleri Spor İl Müdürlüğü, Kırıkkale Sosyal Yardım Derneği,Sosyal Politikalar Topluluğu tarafından yürütülen ‘Gençlik Projeleri Destek Programı’ kapsamında başlatılan projeyle birlikte vatandaşların daha da bilinçlenmesi amaçlanıyor. Kırıkkale Üniversitesi öğrencilerinin de ‘Evimiz, Kültürümüz Her Yer Kırıkkale’ isimli proje kapsamında destek verdiği çalışma kapsamında, Kırıkkale’nin ekonomisine de üniversite öğrencilerinin katkı oluşturması hedefleniyor.

SOKAKLARDA KULLANILIYOR

Toplantıda proje hakkında bilgiler veren proje sahibi Sosyal Yardım Derneği Başkanı Hafize Yıldız, “Teknoloji çağında hızla ilerleyen ve gelişen Türkiye genç nüfusun çokluğu ile dünyada önemli bir yere sahiptir. Genç ve dinamik çoğunluk ülke gelişimine katkı sağlarken kültürel anlamda da bazı sorunları beraberinde getirmektedir.  Bunların başında dilimize giren yabancı kelimelerin çokluğu ve argonun ve küfrün günlük yaşantıda olağan bir şekilde sokaklarda kullanılması gelmektedir. Sokaklarımızda yüksek sesle ve son derece abartılı şekilde küfürlü konuşan insanlar yüzünden aileler rahat yürüyemez olmuştur. Aslında bu tüm Türk halkını kapsayan bir sorundur. Biz Kırıkkale Sosyal Yardım Derneği olarak bu sorunun çözüme ulaştırılması yolunda gençlere büyük görevler düştüğü konusunda hemfikiriz. Temiz toplum için temiz çocuk ve gençler gerekmektedir. Çocukları yetiştiren başta aile, çevre ve okul ortamında kullanılan günlük konuşma dilinin maddi ve manevi değerlerimize uygun nitelikte olması için üzerimize düşen görev zor ve önemlidir” şeklinde konuştu.

KÜLTÜRÜ PAYLAŞIYORUZ

‘Evimiz, Kültürümüz Her Yer Kırıkkale’ isimli proje hakkında bilgiler veren Sosyal Politikalar Topluluğu Başkanı Yaşar Atalay, “ Projemizde temel faaliyetler; Kırıkkale Üniversitesinde okuyan 25 bin üniversite öğrencisini ilde bulunan STK’lara ilgi ve becerileri doğrultusunda kanalize etmek, Üniversite öğrencileri ve ildeki gençlerimizin ihtiyaçları doğrultusunda kurs, seminer, eğitim, atölye çalışmalarını organize etmek, Ülkemizin birçok ilinde; ayrıca uluslar arası fuarlarda stant kurup Kırıkkale kültürünü en olumlu şekilde paylaşmak istiyoruz” dedi.

ARGOYU ŞEHRİMİZDEN KALDIRALIM

Belediye Başkanı Mehmet Saygılı ise; “Kırıkkale’de iki konudan toplumumuzun büyük kemsi şikayetçi. Birisi argolu konuşma, diğeri çekirdek işleme. Bu konu üzerinde özellikle bizlerde belediye olarak hassasiyetle duracağız. Çünkü argo şeklinde kullanılan kelimeler, toplumda ciddi rahatsızlığa yol açıyor. Bu konuda basınımızın da duyarlılık göstererek üzerinde durmasını istiyorum. Bazı bölgelerde toplumun kanayan yarası haline gelen ve de gittikçe bilinçsiz şekilde büyüyen bu sorunun bir an önce önüne geçilmelidir” şeklinde konuştu.

KİMSENİN KİMSEYİ RAHATSIZ ETMEYE HAKKI YOK

Son olarak konuşma yapan Vali Ali Kolat, Argo kelimelerin insanlar arasında olumsuzluğa yol açtığını söyledi. Önemli olanın birlik ve beraberlik içerisinde, kültürümüze yakışır şekilde yaşamak olduğunu dile getiren Kolat, “Kimsenin etrafını kötü sözler kullanarak rahatsız etmeye hakkı yoktur. Maçlarımıza kadınlarımızda gelmek istiyor fakat argo kelimeler kullanıldığı için gelemiyor. Bizler bu projeyi sonuna kadar destekliyoruz ve de üzerimize düşen vazifeler neyse yapacağız” dedi.

Kaynak : Bayrakgazetesi

Share
377 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+5 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2