logo

25 Aralık 2015

ANKARA ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİLERİ REKTÖRLÜĞÜ İŞGAL ETTİ

Ankara Üniversitesi’nde, 26-27 Aralık tarihlerinde Dr. Abdülkadir Noyan Konferans Salonu’nda gerçekleşecek olan “Aydınlanma Sempozyumu” dün akşam saatlerinde elektrik tesisatının “arızalandığı” gerekçesiyle iptal edildi.

2..Türkiye Gençlik Birliği ve Bilim ve Ütopya Dergisi’nin öncülüğünde Ankara’daki üniversite topluluklarının çağrıcılığıyla düzenlenecek olan sempozyumda Türkiye’nin sayılı aydınları üniversite öğrencileriyle bir araya gelecekti.

Ankara Üniversitesi öğrencileri, sempozyumun çağırıcısı olan topluluklar ve Türkiye gençlik Birliği üyeleri rektörlüğü işgal ederek durumu protesto etti. 1 saat süren işgalde öğrenciler salonun tekrar kendilerine tahsis edilmesini ve sorunların giderilmesini talep etti.

3..Rektörlükte Aydınlanma İşgali: Elektiriği Tamire Geldik

İptal kararının duyulmasının ardından Ankara Üniversitesi öğrencileri bugün öğlen saatlerinde rektörlüğü işgal etti. Ellerinde kitaplar, el fenerleri ve aydınlanma şehitlerinin dövizleriyle rektörlük binasına giren öğrenciler oturma eylemi gerçekleştirdi. Ahmet Taner Kışlalı, Necip Hablemitoğlu, Uğur Mumcu, Bahriye Üçok gibi aydınlarımızın dövizlerini taşıyan gençler Ankara Üniversitesi Rektörü Erkan İbiş’e de eylemin amacını yine dövizlerle anlattı: ‘‘Aç kapıyı Erkan İbiş, elektiriği tamire geldik’’

Rektörlüğü işgal eden öğrenciler hep bir ağızdan şarkılar söyledi.

‘‘Tesisatlar Bozlumuş, Bizim Salon Yalan Olmuş Vay Vay

Yalana Bak Yalana

Dolana bak Dolana

Rektörlüğün İşi Gücü Sarılmak Yalan Dolana’’

Grup adına açıklama yapan TGB Ankara İl Başkanı Deniz Tokgöz; ‘Bugün burada Düşünce ve Edebiyat Topluluğu, Düşünce ve Kitap Topluluğu üyeleri ile birlikte toplandık. Rektörlük aydınlanma sempozyumu için verdiği salonumuzu iptal etti. Bizler de taleplerimizi iletmek için buradayız. Ankara Üniversitesi’nden iki topluluğun çağırıcı olduğu ve onlarca topluluğun katıldığı etkinliğin iptal edilmesi bizim kabul edebileceğimiz bir şey değil. Burada aydınlanmanın yasaklanması var. Ankara Üniversitesi cumhuriyetin ilk üniversitesidir, Atatürk’ün kurduğu üniversitedir. Ankara Üniversitesi aydınlanma değerlerini sahiplenmesi gereken bir üniversitedir. Bu taleplerimizi rektörlüğe ileteceğiz. Lütfen kapıyı açsın ve onunla konuşalım. Aydınlanmacılar sorun çözer. Elektrik tesisatı arızalanmış gerekirse biz tamir ederiz. ’

Rektör Yardımcısı İle Görüştüler

Oturma eylemi devam ettiği sırada Düşünce ve Edebiyat Topluluğu Başkanı Güldane Pekdoğan ile Düşünce Kitap Topluluğu Başkanı Eray Kara’nın içinde yer aldığı bir heyet Ankara Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Kasım Karakütük  ve  Tıp Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Şehsuvar Ertürk ile görüştü.

Görüşmenin ardından açıklama yapan Düşünce ve Kitap Topluluğu Başkanı Eray Kara olumlu bir görüşme yaptıklarını belirterek ; ‘Bugün saat 15.00a kadar sorunu çözecekler. Sorun çözülmezse yarın yine buradayız.’ Dedi.

Görüşmenin ardından Türkiye Gençlik Birliği ve öğrenci toplulukları önderliğinde gerçekleşen eylem sona erdi. Üniversiteliler, rektörlüğün önünde basın açıklaması gerçekleştirdikten sonra dağıldı.

Share
300 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+10 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2