logo

31 Ekim 2015

Ankara Nordik Müzik Festivali 2015

Halim UTLU
İskandinav müziğinin güçlü isimleri WARDRUNA, JAGA JAZZIST-OFFİCİAL PAGE ve OH LAND, Altus Kültür-Sanat tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenen, Ankara Nordik Müzik Festivali’nde, ilk kez sahneye çıkmaya hazırlanıyor.27 Kasım’da WARDRUNA, 28 Kasım’da JAGA JAZZIST-OFFİCİAL PAGE ve 29 Kasım’da da OH LAND,MEB Şura Salonunda müzikseverler ile buluşuyor.
IMG_3261WARDRUNA
Vikings dizisinin müziklerini yapan Norveçli grup Wardruna, mitolojik bir İskandinav gecesi yaşatmak üzere, ilk defa Başkentte.Gorgoroth grubundan Einar Selvik ve Gaahl ile Lindy Fay Hella önderliğinde kurulan Wardruna, antik Norveççe sözlerle yazdığı ve 
ceylan derisi davul, öküz kemiği flüt gibi tamamen doğal enstrümanlar kullandığı şarkıları ile bir kez daha İskandinav müziğini Ankaralı hayranlarının iliklerine kadar hissettirecek.
Sekizinci yüzyıl İskandinavya’sında basit bir çiftçiyken, cesur bir savaşçıya dönüşen Ragnar Lothbrok’un öyküsünün anlatıldığı Vikings dizisinden tanınan ve özellikle de “Fehu” adlı şarkılarının dizide yer almasıyla, dünya çapında üne kavuşan Wardruna, özel kostümleri ve koreografilerıyle izleyicileri coşturacak..
JAGA JAZZIST
Norveç’in modern caz dünyasına armağan ettiği grup Jaga Jazzist de, ilk defa Başkentte. Jazzist’in biricik bir sound’unun olmasının anahtarı, belki de farklı fikirlere, müzikal stillere sahip, farklı etkileşimlerden gelen, farklı projelere imza atan müzisyenlerden oluşan bir kadrosu. Trompet, trombon, bas klarinet, tuba, elektrikli gitarlar, bass, bolca elektronik alt yapılarla, hiç bir sınır tanımadan ürettiği bir ses örgüsüne sahip topluğun temelleri, Lars ve Martin Horntveth tarafından, bundan tam 19 yıl önce 1994 yılında Oslo’nun dışında yer alan Tonsberg adlı kasabada atıldı.
Müzikseverleri büyüleyen topluluk
İlk albümleri “A Livingroom Hush”’ı 2001 yılında yayınlayan Jaga Jazzist, albümün Norveç’te 15.000 kopya satması üzerine, bütün müzikseverlerin dikkatini çekti. Albüm, 2002’de BBC tarafından yılın caz albümü olarak seçildi. Takip eden dönemde verdikleri birçok konserle, müzikseverleri büyüleyen topluluk, özgün tarzı ve yarattığı yankı ile kısa zamanda bağımsız ve alternatif müziğin en önemli plak şirketlerinden Ninja Tune’un dikkatini çekti.
“The Stix”çok sevildi
2.nci albümü “The Stix”i, Ninja Tune’dan çıkaran 
Jaga’nın albüm prodüktörlüğünü, Röyksopp ve Kings of Convenience’in da stüdyosu olan “Duper Studio”sunun beyni JørgenTræen üstlendi.Albümde kendilerine özgü tarzlarını, daha ileri götürme niyetleri açıkça hissedildi. İnsan ile makine arasındaki dengeyi zekice tutan fakat organik, 10 kişilik orkestra duygusunu kaybettirmeyen bir albüm olan “The Stix”, tüm müzik çevreleri tarafından olumlu karşılandı.
“One Arm Bandit”’in çıkışı, 5 yıl aldı
2005 yılında yayınlanan; “All I Know ıs Tonight”, “Stardust Hotel” ve “Oslo Skyline” gibi hitleri içinde barındıran üçüncü stüdyo albümleri “What We Must”, grubun müziğini rock’a doğru yönlendirdiği bir albüm oldu. 90’ların shogaze akımından, 70’lerin progressive rockına uzanan bir rock yolculuğu ama kendi dokunuşlarının olduğu, kendi süzgeçlerinden geçen yenilikçi bir rock anlayışı. Bir sonraki stüdyo albümleri “One Arm Bandit”’in çıkışı, 5 yıl gibi uzun bir zaman aldı. 

İsveç ormanlarında bir evde yazıldı
Ortaya koyduklarını tekrar etmemeye çalışan topluluğa, “WhatWeMust” sonrası katılan Oystein Moen ve Stian Westerhus ile birlikte Lars Horntveth, bu albümün yazımı için İsveç ormanlarında bir eve çekildi. Bu albümde hem ilk dönem elektronik tınılardan, hem de rock tınılarından uzaklaşırken,“Jaga Jazzist’in sound’una efsanevi Nijeryalı müzisyen Fela Kuti’nin afrobeat stilini, Wagner vari kutlama havalarını entegre ettiler. Albümün mixaj’ını Tortoise’dan John Mc Entire ile yaptılar ve Jaga’nın kariyerinde yeni bir sayfa açtılar.Ninja Tune’dan çıkan son albümleri “Starfire” şarkılara da yer verecek olan ekibin sevenlerini, harika bir performans bekliyor.
OH LAND
Rüya alemlerine daldıran sesi ve dinleyeni saran melodileriyle, Oh Land de, diğerleri gibi ilk defa Ankara’da olacak.
İsveç Kraliyet Bale Okulu’ndayken, geçirdiği bir kaza nedeniyle, dans kariyerine veda eden Nanna Oland Fabricius, nam-ı diğer Oh Land, bugüne kadar yazdığı besteleri, renkli sesi ve synth melodileriyle dolu dört albümünü ve bir EP’sini sevenleriyle buluşturdu.
Elektro-pop müziğin Danirmarkalı başarılı ve yetenekli kraliçesi, özellikle “Perfection”, “Wolf & I”, “Son of A Gun”, “White Nights”, “Renaissance Girl” şarkılarıyla tanınıyor ve biliniyor.

Share
382 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+5 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2