logo

31 Ekim 2015

Ankara Kedisi Güzellik Yarışması 2015…

Halim UTLU
Ankara ile özdeşleşen Ankara Kedisi’nin neslini korumak,bunu dünyaya tanıtmak ve hayvan sevgisini teşvik etmek amacıyla,“Ankara Kedisi Güzellik Yarışması” düzenlendi ve yarışmaya,son başvuru tarihi de 19.11.2015 olarak duyuruldu..1212121

“Ankara Kedisi Güzellik Yarışması”nın bu yıl 4’üncüsünü düzenleyen Pursaklar Belediyesi,hem Ankara ile özdeşleşen Ankara Kedisi’nin neslini korumak ve bunu dünyaya tanıtmak, hem de hayvan sevgisini teşvik etmek amacıyla dört yıldır “Ankara Kedisi Güzellik Yarışması” düzenliyor.21.11.2015 tarihinde yapılacak yarışmanın başvuruları, 19 Kasım’a kadar yapılacak.

İtalya turu,Akdeniz tatili,Karadeniz turu hediye

Yarışmada 1’inci olan kedi sahibi İtalya turu, 2’nci olan kedisi sahibi Akdeniz tatili, 3’üncü olan kedi sahibi ise Karadeniz turu kazanıyor. Ayrıca tüm yarışmacılara sürpriz hediyeler veriliyor.

“Ankara Kedisi Güzellik Yarışması”na katılmak isteyen kişiler 0 312 399 8144 ve 399 2345 numaralı telefondan kayıt yaptırabiliyor.Bunun yanında  www.pursaklar.bel.tr adresinden kayıt formu doldurularak online başvuru da kabul ediliyor. 

21 Kasım Pazar günü saat 11.00’da Pursaklar Belediyesi Abdurrahim Karakoç Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen yarışmayı,isteyen herkes izleyebiliyor.Belediye Başkanı Selçuk Çetin,tüm kedi ve hayvan severleri düzenlenen yarışmaya  davet ederken,özellikle Ankara Kedisi sahiplerini mutlaka yarışmada görmek istediğini belirtti.

Ankara Kedisi ve özellikleri

Ankara kedisi, ırk özelliğini kaybetmemiş ve safkan bir Türk Kedisidir. Diğer ismi Angora’dır. Angora, Ankara’nın ilk isimlerindendir. Kök olarak Anadolu’da ortaya çıkan bu kedi ırkı, en çok Ankara ve çevresinde bulunduğundan, Ankara Kedisi olarak isimlenmiştir.
17. yüzyılda Avrupalı denizciler tarafından Avrupa’ya götürülen bu kedi ırkı, 18. yüzyılda ünü sayesinde saraylarda yetiştirilen özel bir ırk kabul edilmiştir. Daha sonra Amerika’ya kadar giden bu hayvan, tür özelliğini bozmadan günümüze kadar gelmiştir. Bugün Ankara Kedilerinin ırk özellikleri koruma altındadır. Bu şekilde alınan önlemler, bu ırkın kaybolmasına engel olacak ve uzun bir yaşamı bizimle paylaşacaklarıdır.
Beyaz ve gözleri mavi olanlar tutuluyor 
Ankara Kedisi uzun ve ipek kıvamında tüylere sahiptir. Genel yapısı gereği tüyler kuyruk ve gövdenin alt kısmında çok daha gösterişlidir. Ön bacaklar kısa, fakat uzun bir gövdeye sahiptir. Bu ırkın en önemli özelliği beyaz olmasıdır, fakat renkli olanlar da mevcuttur. Sarı, gri, siyah gibi renkler yanı sıra, beyaz karışımlı renklerde olanları da vardır. Diğer belirgin özellikleri ise badem formunda göz şekilleridir. Mavi, yeşil, kehribar ve ela renkli göz renkleri de vardır. Ama klas bir Ankara Kedisi, beyaz ve gözleri mavi olanlardır.
Çoğu Ankara Kedisi doğuştan sağırdır
Ankara Kedilerinin kulakları sivri ve uç kısımları tüylüdür. Ankara Kedisi yürürken kuyruğunu gövdesi ilke aynı hizada tutar. Çoğu Ankara Kedisi doğuştan sağırdır. Beyaz Ankara Kedileri eğer bembeyaz ise %100 sağırdır. Beyaz renk içinde bir siyahlık veya başka bir ton olursa sağır olmazlar.
Zeki, sosyal ve insanları seven bir yapısı vardır. Sahiplerine karşı çok bağlıdırlar. Bu nedenle ev hayatına çok iyi uyum sağlarlar.  Ankara Kedisi bir diğer saf ırk olan Van Kedilerine göre, daha hareketlidirler. Van Kedileri, suyu seven ve ağır hareket eden kedilerken, Ankara Kedileri, suyu sevmez ve çok hareketlidirler.

Share
620 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+9 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2