logo

14 Ağustos 2015

Alp Ahmet Çoban Engelleri Kaldıralım Tiyatro Gösterisi

2010 yılında zihinsel veya bedensel yetersizlik gösteren çocuk ve gençleri çeşitli kültür-sanat ve spor etkinliklerine yönelterek onların bu alanlardaki potansiyellerini açığa çıkartmak, bu sayede özgüven gelişimlerini destekleyerek toplumla bütünleşmelerini sağlamak , Elimizden geldiği kadarıyla onların yanında olmak , yardımcı olmak amacıyla Antalya Kültür Merkezi Cam Piramit’de 11’i engelli toplam 27 kişilik gösteri düzenlenmiştir…8

 

Hedefimiz kendine güvenen, hayatla barışık, hayallerini gerçekleştirmek için emek sarf eden, kendini ve dünyayı geliştirip değiştirmeyi amaçlayan ENGELLİ çocuk ve gençler yetiştirmektir.

 

Tiyatro ile tanışmam engelli bir abimin kardeşimin sayesinde oldu ?

 

2002 senesinde Ankara Edebiyatçılar Derneği’ne üye olan bir arkadaşımın sayesinde tiyatro ile tanıştım …

Kendisi O dönem Ankara “Değirmen Dergisi”nde görev yapıyordu ..

Geçirdiği kaza sonucu engelli olmuş kendisini bu çalışmalara adamıştı.

2003 yılının Mayıs ayında Varlık Dergisi ‘nde şiirler ve eleştiri yazıları yayınlıyor bende elimden geldiği kadarıyla kendisinin yanında olmaya calişiyordum.

ilk kez Engel tanımaz Tiyatro Kulübü tarafından gerçekleştirilen “Ferhad ile Şirin” tiyatro gösterisinde görev aldım….

 

Engel Tanımaz Tiyatro Kulübü dünden bugüne yaptığı çalışmalarla kendi kaderini paylaşan birçok engelli kardeşimize ve sivil toplum örgütlerine örnek olmuştur.

Engellilerin ekonomideki katkı payında oluşturabilecekleri kar payını yükseltmek adına,evden ve rehabilitasyon merkezlerinden çıkmayan engellilerin içindeki dinamizmi,gücü ve pratiği harekete geçirmiştir.Bu sayede engelliler tiyatrosu furyası büyümüş,derneklerin sanatsal çalışmaları artmıştır.

Amacı,kendi kaderini paylaşan arkadaşlarının sorunlarını tiyatro sahnesinde komik bir dille anlatarak kentsel ve sektörel projelerde kendilerininde unutulmaması gerektiğini göstermeye çalışmak ve bu şekilde toplumumuzda kendini ezik hisseden evden ve rehabilitasyon merkezlerinden çıkmayan engellileri topluma kazandırmak onları çalışır hale getirmeye ve mutlaka her engellinin bir şey yapabileceğini göstermeye inandırmak bu konuda onlara örnek olmaktır.

 

Biliyoruzki ekip olarak asla bunlarla yetinmeyecek gerek yurt içi gerek yurt dışı çalışmalarımıza durmadan aynı heyecanla devam edeceğiz. Bizleri izleyenler bize benzemeye çalışanlarla aramızdaki kalite farkını apaçık görmüş olduklarından dolayı tercihlerini herzaman bizden yana kullanmıştır.Bu tercih hep daha iyisini yapma yolunda bize sorumluluk yüklemiştir.SAĞOLSUNLAR,VAROLSUNLAR.

 

Son olarak bedensel engelliler yararına tiyatro oyunumuz var diyerek evleri ve işyerlerini telefonlarla arayan ve tanesi 50 TL’den (ya da başka bir fiyat ile) bilet satışları yapan kişilere “kesinlikle itibar etmeyiniz ” Bilet satışı için sizi arayanların iyice sorgulanması ve emin olmadan hareket etmemeleri, diğer kurum ve dernekleri zorda bırakan ve engellileri üzen bu tür hal ve davranışlara izin verilmemesi önemle duyurulur.

 

Unutmayalim ki ,  hepimiz bir engelli adayıyız . Teşekkürler

 

Etiket : Alp Ahmet Çoban

Share
903 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+8 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2