logo

reklam

Almanya’da ‘başörtüsü’ düşmanlığı hortladı!

başörtüsü

MERCEKHABER GAZETESİ ÖZEL HABERİ

Doktor, stajerin başvurusunu başörtüsünden dolayı redetti!

Almanya’ın Stutgart Kenti’nde bir diş doktoru kendisine staj için başvuran başörtülü bir Müslüman adayı reddetti. Red edilme nedeni ise, 80 ve 90’lı yıllarda Türkiye’de aşina olduğumuz başörtüsüydü!

Diş doktorun bu insanlık dışı uygulaması Almanya’da tepkilere neden oldu. Tepkiler üzerine doktor geri adım attı. Ancak geri adım atması, hakkında dava açılma olasılığını ortadan kaldırmış değil.

Alman Bild Gazetesi’nin haberine göre; Almanya’nın Stutgart şehrinde 90 yıllarda Türkiye’de çokça şahit olduğumuz bir olay yaşandı. Bir diş doktoru, sırf başörtüsü nedeniyle staj adayının talebini reddetti. Doktor insanlık dışı bu uygulaması nedeniyle şimdi yasalar karşısında hesap vermesi bekleniyor.

Mağdur avukatı Bülent Döğer, yaptığı açıklamada; önümüzdeki günlerde yasal hakkımızı kullanarak mağduriyetimizin hesabını soracağız” dedi. Avukat, açmayı düşündükleri davayı genel eşit muamele yasasına dayandıracağını ifade etti.

Mağdur kadın diş doktoru asistanı olarak başvurduğu doktordan aldığı yazılı yanıtta ise şu ifadelere yer verildi:” Biz başörtülü bir bayanı çalıştırmıyoruz. Ayrıca adayların bu şartlarda çalışabilecekleri düşüncesine nereden kapıldıklarını anlamıyoruz.”

Alman kamuoyu ve basınında haberin yer almasıyla birlikte oluşan tepkinin ardından diş doktoru internet sayfasından bir açıklama yapmak zorunda kaldı. Açıklamasında olaydan ötürü üzgün olduğunu ifade etti ve özür diledi. Doktor yazılı açıklamasında: “ Adayın iş talebini yersiz ve tamamen yanlış gerekçelerle reddettim.” Diyerek kendini kurtarmaya çalıştı.

İslam düşmanı doktor açıklamasında hijyenik nedenlerin arkasına sığınma ihtiyacı duyması ise pek inandırıcı bulunmadı.

Baden-Württemberg Sosyal İşler Bakanı Manfred Lucha konu ile ilgili yaptığı açıklamada:” Ne yazık ki bizim toplumumuzda günümüzde hala ayrımcılık çok yaygındır. Tam da bu  nedenle toplumumuzda ayrımcılığın olmaması gerektiğini açığa kavuşturmamız gerekir.”

Etiketler:
Share
535 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+2 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2