logo

01 Ağustos 2016

Alman medyası yine kin kustu!

alman gazeteleri

Köln’de darbeye karşı demokrasi mitingi için Almanya’nın Köln kentinde bir araya geldi. Yağmur altında düzenlenen mitinge Erdoğan’ın video konferans yoluyla katılması Alman makamlarınca engellenmesi Türkiye tarafından sert tepkiyle karşılandı.

Alman medyası hem miting, hem de Erdoğan’ın video konferans yoluyla katılması Alman makamlarınca engellenmesi Türkiye tarafından sert tepkiyle karşılanmasını gazete sayfalarına taşıdı. Alman medyası Türkiye’de FETÖ yanlısı askerlerin gerçekleştirdikleri başarısız darbe girişimini görmemezlikten gelmeleri, hatta masum göstermeleri bizleri pek de şaşırtmadı aslında. Erdoğan’ın video konferans yoluyla mitinge katılmasının Alman mahkemelerince  engellenmesini ise haklı bularak destek verdiler. Tüm Alman medyası Erdoğan’ı ‘diktatör’ olmakla itham etti. Ülkesini, kendi gücünü pekiştirmek için tehlikeye atmakla ve demokrasiyi yok etmekle suçladı.

İŞTE ALMAN MEDYASININ TÜRKİYE’DEKİ DARBE GİRİŞİMİNE VE KÖLN’DEKİ DARBEYE KARŞI DEMOKRASİ MİTİNGİ İLE İLGİLİ YORUMLARI…

 Die Welt”

 ‘Kim Türk iç siyasetinin içinde yer almak istiyorsa Türkiye’ye geri dönebilir’ ifadesi mantıklı görünüyor olabilir. Fakat böyle bir çağrı yapmak, Türkiye’deki gazetelerin yasaklanması, yargıç-hakim ve öğretmenlerin görevden atılması ile Almanya’da gösterinin yasaklanması arasında bir fark kalmazdı. Biz Erdoğan gibi değiliz. “

“Frankfurter Allgemeine Zeitung”

 “ Türkiye’deki  AK Parti Hükümetine yakınlığıyla bilinen Türk Demokratlar Birliği Türkiye’de meydana gelen darbe girişimini protesto etmek üzere Köln’de bir araya geldi. Birliğin çağrısına binlerce Türk katıldı. Bu gösteri, kendi gücünü genişletmek ve ülkesinde temizlik yapmak için darbe girişimini bahane yapan Erdoğan için yapılmıştır.

 “Nürnberger Nachrichten”

“ Erdoğan’ın taraftarlarının, darbeci oldukları iddia edilen Gülen hareketine yönelik saldırgan tutum ve söylemlerini ülkemize taşımaları kabul edilebilir değildir. Bizim yetkililerimiz, rejim karşıtlarına karşı Erdoğan’ın emriyle harekete geçecek emir erleri değildirler. Şansölye tüm bu gerçekleri ‘Boğazın Sultanına’ net ifadelerle anlatmalı.”

“Westdeutsche Allgemeine Zeitung”

 Kendi ülkesinde demokrasiyi az veya çok kaldırmak isteyen ‘diktatör’ için kapımızın önünde on binlerce Türk’ün eylem yapması bir paradokstur. Bu durumu iştah kaçırıcı bile bulabilirsiniz. Türklerin bizde yapma özgürlükleri olan şeyleri biz Türkiye’de asla yapma imkanı bulamayız. Çok şükür ki biz Almanya’da yaşıyoruz. Onların kuralları altında değil!

“Taz”

 Almanya’da isteyen herkes Şansölyenin önemli partneri de olsa Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN’a karşı eylem yapılabilir. Aksi de mümkündür. Her ne kadar ülkesinde demokrasiyi kaldırmak istese de, Erdoğan lehine de ülkemizde destek eylemi yapmak serbesttir. Bu durum demokratik özgürlük kuralının bir gereğidir. Elbette kanun ve nizama riayet edildiği sürece.

“Südwest Presse”

 Kendi ülkesinde her gün yeni yasaklar ve tutuklamalarla demokrasiden uzaklaşıp, diktatörlüğe doğru adım atarken, bizden kendi ülkesinde halkına vermediği hakları istiyor. Hatta bizim Anayasa Mahkememizin yargıçları bile onun için bir değeri yoktur. Her şeye rağmen ülkemizde gerek Erdoğan taraftarları – gerekse rakipleri barışçıl olmak kaydıyla eylem yapmalarına tahammül etmeliyiz.

“Braunschweiger Zeitung”

 “Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın taraftarları Almanların toleransını suistimal ediyor.

Gülen taraftarlarına yönelik saldırıları Alman hukuku elbette her tür araçla engellemelidir. Ülkemizde asla bir daha baskı düzeni olmamalı. Ve hiç kimse, özellikle de diktatör özentisi Erdoğan muhaliflerin özgürlüğünü kısıtlayamaz. Köln’deki görkemli dayanışma mitingi Erdoğan-AK Parti ve taraftarlarının güç gösterisinden başka bir anlam taşımıyordu. Onun tek amacı bize ve rakiplerine gözdağı vermekti. Bu tavır bizim anayasamızın ruhuna aykırıydı. Burada yaşayan Türkler buraya aittir. Türkiye’nin iç siyaset meseleleri ülkemizde işi yoktur”.

“Kölnische Rundschau”

 “ Erdoğan taraftarlarının Köln’de gerçekleştirdikleri miting beklendiği gibi gelişti. İyi organize edilmiş ve barışçıl sonuçlandı. Türkiye’de halka çok görülen demokratik hakların ülkemizde Türklere verilmesi aci bir ironi gibiydi. Ama bu demokrasinin bedelidir.

“Tagesspiegel”

 “ Erdoğan Türkiye’yi diktatörlüğe götürüyor” Avrupa ve Almanya’da birçok kişi durumu böyle görüyor. Onlar için Ankara ve İstanbul’dan gelen ne varsa virüs olarak görülmektedir. Erdoğan virüsü. Onun için de şüpheli görülmekte.

“Mitteldeutsche Zeitung”

 Erdoğan’ın yandaşlarıyla birlikte Almanya’da gerçekleştirmeye çalıştığı gövde gösterisi Alman siyasetçileri veya Alman Parlamentosuna değil Alman hukukuna takıldı. Temel Kanun diktatörün,  Almanya’da video konferans yöntemiyle kendi nefret söylemini yaymasına izin vermedi”.

mercekhaber gazetesi özel

MEHMET ZENGİN

Etiketler:
Share
512 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+1 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2