logo

reklam

AKINCI ÜSSÜNÜ KAPATMAK YETMEZ


facebooktwitter
Necdet Cemal OCAK
ncocak@gmail.com

Hendek savaşları sırasında HDP kapatılsın diye sesler yükseliyordu. O zaman dedik ki; binalar, içindeki masalar, koltuklar suç işlemez. Kapatırsanız başka isimle yenisini açarlar. İnsan unsuru suç işler, onları cezalandırmak gerek.

Hamdolsun böyle bir hata yapmadık. PKK’ya silah taşıyan adamı bile alamadık. Almadığımız gibi meclis kürsüsünde millete küfretmesine izin verdik.  Emniyet güçleri operasyon yapamazsın diye terörist yuvalarına yerleşen vekil bozuntularına bile izin verdik. İyi bir karardı!

Şimdi iyi bir karara daha imza atıyoruz. Akıncı üssü isyancı çetenin karargâh olarak kullandığı üs olduğu için kapatıyoruz. Eğer ülkemizde Akıncı adında bir üs olmasa bu kalkışma asla olmayacaktı.

Ne yapacağız peki o üssü? Şehitlerin anısına park yapacağız. Ağaçlı bölgede aileler piknik yapacak. Pisti de onarır, çocuklara top sahası falan yaparız.

“Akıncı üssü” diye sosyal medyada açılan taga yazılanlara baktım vatandaş çok memnun. Devletin hafızasında kötü bir yer etmiş diye kapatmak en uygun davranış. Yanlışa yanlış deme kültürümüz olmadığı için herkes “oleey” diyor. Yarın medyada bu konu ile ilgili güzellemeler okuyacağımızdan eminim.

Çözüm sürecinde benzer şeyler yaşadık. Dehşetli ve çok bilgili yazarlarımız “ Öcalan öldürmeyi değil yaşatmayı seçti” dediler. Adeta “oleey “ çığlıkları attılar. Biz yanlış ama devlet karar verdi denesin. Ama bu bebek katilinin, katil olma vasfını değiştirmiyor dedik. Hendekler, barikatlar, tonlarca bombalar çıkınca ortaya sustular.

Çözümün bir Amerikan projesi olduğunu söylediğimizde, akıl sahipleri destek verseydi, iktidar paralel yapı eliyle yanlış yola girdiğini görürdü. Paralel yapının farkına varır, belki bugün bunları yaşamamış olurduk. Ama biz alkışlamayı seçtik.

Tarihimizde devletin ve milletin hafızasında kötü yer etmiş çok olay vardır. Her hafıza tazeleme olayı sonucunda yakıp, yıkarak çözüm aramak akla ve mantığa son derece aykırı.

İsyancı çetelerin yol açtığı vahim olaylarda çok sayıda şehidimiz oldu. Akıncı üssünün adını değişir, bir şehidimizin adını veririz. Üssün yer değişmesi ve taşınması külfetinden kurtulmuş oluruz. O para ile okul yaparız, taşınacak kışlalar için yeni tesisler yaparız.

Üs’de hala varsa eğer paralel çete örgütüne mensup personel ki kanaatimce vardır onlar temizlenir. Sadece TSK değil bütün kurumlarda temizlik yapılmakta zaten.

Birliklerin yer değiştirilmesi fikri akla yatar. Tank çıkışının olduğu birlikler değil sadece, şehir içinde kalmış birliklerin, şehir dışına taşınması elbette uygundur. Zaten bu birlikler kurulurken büyük ihtimalle şehir dışındaydı.

Üs kapatılınca sorun çözülmüyor. Üs’den o gece havalanan uçakları da imha etmek gerek. Birliklerden çıkış yapan tanklar da yakılıp yok edilmeli. Piyade tüfeklerine mühimmat üreten Kırıkkale fabrikası da kapatılmalı. Hatta alçak uçuşlarla insanımızın hafızasında kötü imaj oluşturmuş uçakları barındıran Hava Kuvvetleri de lağvedilebilir.

Yine o gece bombalanması nedeni ile vekillerimizin hafızasında kötü izler bırakmış olan Meclis de başka yere taşınabilir. Boğaziçi köprüsünü yıkarsak, bir daha darbe girişiminde kapatılacak köprü de olmaz.

Birliklerin önündeki iş makinesi ve kamyonlarla yapılan ablukaya da son verilmeli. Birlikte sadece isyancı hainler yok çünkü. O gece onlarla çarpışan vatansever personel rencide olmaktadır. Ayrıca etrafı tel örgü ile çevrili birlikten çıkmak için, tanklar neden nizamiyeye ihtiyaç duysun ki?

Ey medya. Artık doğru bir şeyler yazın. Bu yapılanların yanlış olduğunu söyleyin. Söylemez alkış tutarsanız iktidar yine yanlış yaptığını anlamayacak.

Bilinçsizce imam hatip, dincilik vurgusu yapanlar bilsin ki bu dinci kalkışma değildi. Bu Amerikan darbesi idi. Ayrıca Tuğgeneral ve Tümgeneral rütbesinde isyancılar olduğuna göre sorun 10-15 yıllık sorun değil. O zaman sorarlar, komutan birliğinin yaptığı ve yapamadığı her şeyden sorumlu değil mi? Altın nesil dedikleri, 1986 askeri lise giriş devresi ile başlayan bu serüven için o zamanki komutanlar nasıl bir tedbir aldı?

Tenkit ederken de bilinçli olalım. Birilerine olan kinimiz nedeni ideolojik davranırsak gerçekleri göremez, getireceğimiz çözümler de çözüm olmaz.

29.7.2016

 

 

 

 

Share
640 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+1 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • “6736’da Dediğimiz oldu, Darısı KOSGEB’e…”

  20 Ocak 2017 KÖŞE YAZARLARI

  Merhabalar sevgili okurlarım. Bir önceki yazıma yine güzel geri dönüşler aldım teşekkür ediyorum. Hatırlayacağınız üzere, Bir önceki köşe yazımda 6736 Sayılı Kanunla Yapılandırmasını yapmış ancak çeşitli nedenlerle ödemeyi yapamayanlar için bir şans daha verilmesini önermiştim.   Bu konuda Bizzat köşe yazımın tamamını Bimer’e, GiB’e ve ilgili birimlere iletmiş ve birinci ağızdan da yetkililere konuyla ilgili görüşlerimi iletmiştim.   Geçen yazımda da bahsettiğim gibi gerçektende piyasalar kötü, birde bu durağanlığı art niy...
 • FARZ..

  19 Ocak 2017 KÖŞE YAZARLARI

  Farzlardan bazıları Sual: Haramları maddeler hâlinde bildirdiğiniz gibi, farzları da bildirebilir misiniz? CEVAP Farzlardan bazıları da şunlardır: 1- Allah ve Resulüne itaat, , 2- Ehl-i sünnet itikadını, imanı, farzları ve haramları öğrenmek, 3- Allahü teâlânın varlığını ve yarattıklarını tefekkür etmek, 4- Allah’ın azabından emin olmayıp korkmak, rahmetinden de ümit kesmeyip ümitli olmak, 5- Allahü teâlânın rızka kefil olduğuna ve rızkın Allah’tan olduğuna inanmak, 6- Allahü teâlâyı hiç unutmamak , 7- Allahü teâlâya ihsan ettiği ni...
 • TRT Haber’in Akıncı’ya soramadıkları!

  19 Ocak 2017 KÖŞE YAZARLARI, MANŞET, SÜRMANŞET

  KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı’nın TRT Haber’e anlattıkları “çözüm, hemen şimdi” dedirtecek cinstendi. Neredeyse gece gece Rum liderin kapısına dayanıp, “hadi caymadan bitirelim şu işi” diyeceğiz. Soruları içtenlikle yanıtladı Allah var ama sorular nedense “duymak istenen cevaplara” göreydi. Esasa ve tedirginliklere yönelik soru gelmedi. Tabi öyle olunca yanıtlar da “Anadolu” insanının içine su serpecek cinsten oldu. “Türkiye’nin garantörlüğü olmazsa olmaz” dedi. “Rumların haritasını beğenmedim, onay verecek tek Kıbrıslı Türk olmaz” dedi. “Beni...
 • KUŞ ile DERVİŞ

  18 Ocak 2017 KÖŞE YAZARLARI

  " KUŞ ile DERVİŞ Bir gün yaralı bir kuş Hz. Süleyman’a gelerek, kanadını bir dervişin kırdığını söyler.Hz. Süleyman, dervişi hemen huzuruna çağırtır ve ona sorar... "Bu kuş senden şikayetçi, neden kanadını kırdın?" Derviş kendini savunur.. "Sultanım, ben bu kuşu avlamak istedim. Önce kaçmadı, yanına kadar gittim, yine kaçmadı. Ben de bana teslim olacağını düşünerek üzerine atladım. Tam yakalayacağım sırada kaçmaya çalıştı, o esnada kanadı kırıldı." Bunun üzerine, Hz. Süleyman kuşa döner ve der ki... "Bak, bu adam da haklı. Sen...
UA-36507442-2