logo

reklam

AKILLI SEVGİ


facebook
Hasan ALPARSLAN
hasanalparslan20@hotmail.com

İNSANLARI SEVDİM, İNSANLIĞI SEVDİM.
MUTLULUĞA KİM KOLAY ERİŞEBİLİR Kİ?
Sevgi ile aptallığı birbirinden ayıran ince çizgi nedir diye hep düşünmüşümdür.
Sevginin anahtar kavramlarından birisi güvendir. Güven üzerine kurulmamış bir sevgi ilişkisinin uzun soluklu olması beklenemez. Güvensiz bir ortamda süren duygusal ilişkiler, muhtemelen başka arızaları içinde taşımaktadır, diye düşünebiliriz. Sevgide güven, akış içinde algılanabilir. Ama gözleri kör eden bir ilişkide güvenin varlığı veya yokluğu fark edilmeyebilir de. Güven koşullarının izlenmesi ve geliştirilmesi konusunda en büyük yardımcımızın yine akıl olacağına kuşkum yok. Güven oluşması konusunda aklın ilk söyleyeceklerinden birisi, güven oluşturmak için yapacaklarımızın başkalarının güvensizliğine neden olmaması, başka türden ilişkilerin zarar görmemesi olacaktır.

 

Aklın olmadığı bir sevgide, sevilen ile gerçek olanın aynı kişi olmama ihtimali yüksektir. Akılsız sevgilerde kişiler genel olarak kafalarında yarattıkları bir hayale kapılırlar. Eğer bir gün hayal ile gerçek karşılaşırsa, büyük bir kırgınlık yaşamaları da kaçınılmazdır. Bu nedenle sevginin, en az günlük yaşamın kendisi kadar objektif koşulları olduğunu unutmamak gerekir. Dünya’nın Güneş’in etrafında dönmesinin hayal ve isteklerimizden bağımsızlığı gibi; sevginin geleceği de kendi başına kurulan hayallere ve dile getirilmemiş isteklere bağlı değildir. Sevgi, emek ister; emek ise akla ihtiyaç duyar.

 

Sevgi, olumluluk üzerine kurulması gereken bir ilişkidir. Sorunlar üreterek bir ilişkiyi sürdürmek mümkün değildir. Hata bulmak yerine, bunları konuşmak; sorunları süründürmek yerine birlikte çözmeye çalışmak daima daha iyi sonuçlar verir. Yıkmak kolaydır; ama bir sevgi dünyasını kurmak, bazen bir ömre bile sığmayabilir.

 

Galiba sonunda buldum: ‘’AKIL’’ Sevgi ile aptallığı birbirinden ayıran ince çizgi aklın varlığında yatıyor. Aslında aptallık aklın tersi olduğuna göre, bu buluşum pekte öyle bir keşif sayılmaz. Ama yinede beni çok rahatlattığını söylemeliyim.Sevgi ancak akıl ile buluştuğu zaman bir anlam kazanıyor..
Akılsız sevgi, seveni de sevileni de zaman zaman üzer ve zarara uğratabilir. Büyüklerimiz boşuna mı, aptal dostun olacağına akıllı düşmanın olsun, demişler.
Bence, akıllı sevgi ‘’ karşılıksızdır’’.Çünkü aklımız, duygularınızın önündedir ve bilir ki, insanın hem de seven bir insanın beklentilerinin tümünü başka birisinin yerine getirmesi mümkün olmayabilir.
Mutlaka bir gün bu uyumsuzluk, bir tatsızlık ortaya çıksa bile,, seven yürekten severse anlayışlı , şefkatli ve affedici tatlı duygularıyla dargınlığa, kırgınlığa prim vermez, yaklaşımcı ve barışçıl olur.
Çünkü iki insanın her an ayni duygu, düşünce ve beklentilere sahip olması, ayni biçimde davranması olanaksız olsa da sevgisini ve sevilmesini yaralamak istemez…
Kimse bir başkasını yargılayabilecek kadar kusursuz değildir ama bazıları kendinde bu hakkı görebilecek kadar hadsizdir.
Bazen bir şeye sahip olmak için istemek yetmez, daha fazlası gerekir.
Akıttığın gözyaşlarını silmek yerine, akmasına neden olanları sil hayatından ve unutma ki nankörlük; zayıf insanların işidir.
Bazılarıyla kaliteli iletişim kurmanın tek yolu, onlarla araya mesafe koymaktan geçer.
İnsanın ruhunu yücelten acı, ucuz bir mutluluktan daha değerlidir. İnsanı olgunlaştıran bir hüzün, bin bir neşeden daha değerlidir.

 

Ben bütün yaşamım boyunca insanları sevdim..Hem soyut olarak insanlığı hem de somut olarak insanları…Yani hem insanlığı sevdim ve de mutlu oldum.
İnsanlara kızdığım zaman, ya müzik dinleyerek, kitap okuyarak, ya da yazarak zihnimin ve yüreğimin kötü duygularını da arındırdım ve dışarı attım.
Sadece ve yalnızca iyi duygularla, güzel imgelere ve sevgiye yer açtım yüreğimde ve beynimde.
Karşılık beklemediğiniz yani akıllı olduğunuz için de, size karşı yapılan her türlü olumsuzluğu görmeyecek ve hatta ciddiye dahi almadan es geçip onu kendisi ile baş başa bırakacaksınız ve yapılanlarda tepenizden sıyrılıp gidecektir. Sevgiyi besledim ve büyüttüm bilincimde ve bilinçaltımda. Böylece mutlu oldum. Size de öneririm karşılıksız sevgi duymayı.
Yani akıllı sevgiyi..

 

Özet olarak diyorum ki, başkalarını ve insanlığı onlar için değil kendiniz için sevin. Böylece bitmez tükenmez bir enerji kaynağı emrinizde olacaktır.Her işte, her ilişkide, herkesten bir adım önde olacaksınız.Çünkü başta kendinizle, sonrada herkesle barışık ve dolayısıyla mutlu olacaksınız.

 

Sevmesini ve de sevilmesini bilmeyenler, kin ve nefretleri, küçük hesaplarla çirkinleşip, mutsuz bir yaşam içine doğru yuvarlandıkça,..Siz sevenler, sevginin ürettiği güzellik denizinde hem yükselecek hem de yüceleceksiniz. Bu akıl ve duyguların bir sentezi değil, doğal bir içgüdüsüdür.
Doğanın verdiği bu karşılıksız sevgi içgüdüsüne, akıl ile erişilebilir. Bunun zor olduğunu biliyorum ama sevgiler karşılıklı oluşmadıkça, met-cezir gibi gelgit oldukça ve yüzüne kapılar kapandıkça mutluluğa kim kolay erişebilir ki? Saygılarımla.
Hasan ALPARSLAN Araştırmacı, Gazeteci- Yazar. 06 Eylül 2016

Share
856 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+7 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Batı’nın uzun vadeli Orta Doğu Planları

  28 Ekim 2016 KÖŞE YAZARLARI, MANŞET

  Bu hafta peş peşe ve eş zamanlı olarak iki kitap okuyorum. Benim ilgi alanıma, okuma zevkime ve kültürüme göre her ikisi de müthiş kitaplar. Adeta birer hazine değerindeler. Herhalde birkaç kez daha okur ve içlerindeki püf noktalarını yakalarım. Birinci kitabım, Garbiyat Enstitüsü’nün kitabı. Yazarı benim aynı zamanda kıymetli bir dostum olan Dr. Yalçın Koçak. Yalçın kardeşim benim gibi bir İnşaat Mühendisi ve olayları, mühendislerin alışık oldukları şekilde dört bir tarafından bakarak ve iyice inceleyerek değerlendiriyor. Gözünde at gözlüğü...
 • VEYSEL KARANİDEN DUA İSTEMEK

  27 Ekim 2016 KÖŞE YAZARLARI

  Veysel Karani'den Dua isteyen Hz. Ömer ve Hz. Ali benim örneğim. .................................................. ................................ Ebu Hureyre’nin naklettiğine göre, Allah’ın Resulü ashabıyla birlikte iken kendisine şöyle dedi: “Yarın cennet ehlinden biri seninle birlikte namaz kılacak.” Ebu Hureyre şöyle anlatıyor: Bu kişiyi görmek için büyük bir istek duydum. Böylece gidip Resulallah’ın (sav) arkasında namaz kıldım ve herkes çıkıncaya kadar mescidde bekledim. O sırada kara bir adam öne doğru geldi. Tek parça bir giysi...
 • MÜRİDLERİN TAYİN ETMESİYLE (MÜRŞİD- ĞAVS) Gibi Makamlara Gelinebilir mi?

  26 Ekim 2016 KÖŞE YAZARLARI

  Kişilerin derece ve makamlarını bilen Allah Teala olduğu için mensup olduğu zatın makamını tayin etmek ve tahmîni olarak Falan zat kutb–ı zamandır veya gavsdır demek doğru değildir Bir şey hakkında âyet, hadîs vârid olmamış ve icmâ-ı ümmet de yoksa onun hakkında hüküm yürütmek hele “Falan zât hâlimizi ve kalbimizden geçeni biliyor” demek asla câiz değildir. Bunun küfür olduğunu söyleyenler de vardır. Müridlerin Şeyhlerini Tayin Etmesi Tasavvufta her şey izinle olur. Tasavvufta, postta oturmak, ancak ve ancak bir mürşid-i kâmilin izniy...
 • “Güneş yakar, Kıbrıs Türkü bakar”!

  26 Ekim 2016 KÖŞE YAZARLARI, MANŞET

  Güneş, yaşam kaynağımız olmakla birlikte dünyadaki nükleer enerji haricindeki tüm yakıtların kaynağı. Temiz ve masrafsız bir enerji kaynağı olan güneşin en önemli özelliği bol ve sınırsız olması. Tüm dünyada kullanımı giderek artan güneş enerjisinden önceleri ısı enerjisi olarak son yıllarda ise gelişen teknoloji ile beraber elektrik enerjisi olarak yararlanılmakta. Dünya, güneş panelleri ve fotovoltaik pillerle giderek azalan maliyetlerle elektrik enerjisi elde ediyor. Örneğin Fransa ile İspanya arasındaki Pirene dağları üzerinde kurulu ola...
UA-36507442-2