logo

01 Mayıs 2015

AK PARTİ MARDİN MİLLETVEKİLİ ADAYI ORHAN MİROĞLU ,MİDYAT İLÇESİNDE BASIN MENSUPLARI İLE BİR ARAYA GELDİ

ÖZEL HABER ADNAN AVUKA MARDİN
1

Ak Parti Mardin Milletvekili adayı Orhan Miroğlu, seçim çalışmaları kapsamında geldiği Midyat’ta ilçede görev yapan yerel ve ulusal medya mensupları ile bir araya geldi.

 

Ak Parti Midyat İlçe Başkanı Avukat B.MelihGüneştan’ın ofisinde basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Orhan Miroğlu, çözüm süreci ile ilgili ve neden Ak Partiden aday olduğunu açıkladı.

0

Miroğlu, bir çok tabunun ve ve ötekileştirmenin Ak Parti döneminde kaldırıldığına dikkat çekti. Miroğlu “Benim siyasi mücadelesini yürüttüğüm fikirlerin , bugün Ak Parti tarafından hayata geçirildiğini görüyorum’’dedi. Neydi bu fikirler, Ak Parti olmadan önce Türkiye’de başta Kürt meselesi olmak üzere bir inkâr dönemi yaşandı.Ak Parti bu inkâr dönemini bitirdi. Ak Parti Avrupa Birliğini bir stratejik hedef olarak önüne koydu. 1915 , 1938 Dersim olayları  başta olmak üzere toplumun geçmişi ile yüzleşmesini sağlayan önemli adımlar attı. Bölgedeki faili meçhul cinayetler konusunda hakikati daha hâlâ bilmiyoruz. Ama orada da bir kapı aralanır gibi oldu. Umarım 2015 yılından sonra o aralanan kapı daha temelden soruşturmalara yol açar.”dedi.

DARBELER DÖNEMİ BİTTİ

 

Darbelerle yüzleşmenin dönemi Ak Parti ile geldiğine vurgu yapan Miroğlu “ Bunun dışında tabiî ki Türkiye’nin batı dünyası ile ve dünya ile ilişkilerini biz hep üstekinin ve alttakinin ilişkisi gibi görüyorduk ve  bizim  buna hiçbir itirazımız yoktu . Ben devrimci bir kültürden gelen biriyim. Sosyalist kültürden gelen biriyim. Devrim ve sosyalist kültürü bize her zaman bir ülkenin kendisine özgüven duymasını gerektiğini söylüyor. Ama bu özgüveni savunan Ak Parti gelinceye kadar hemen hemen hiçbir siyasi parti olmadı  Türkiye’de  İki yüzyıllık Tanzimat döneminden bu yana Osmanlı İmparatorluğundan çıkıldığından başlayarak iki yüzyıllık dönemde bu ülke hep özgüven arayışı içinde oldu. Bu özgüven arayışı Ak Parti döneminde sağlandı. Ak Parti siyasi tarihimizin darbeler dönemi ile yüzleşmemizi sağladı. Ak Partili seçmen  bu dönemi bir siyasi hafıza üzerinden okudu.  Gezi den sonra Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın  İstanbul da yaklaşık 2 milyon katılığı o mitingde halk şu pankartları taşıdı. Ben o zaman bu konuda yazı yazan bütün medyadaki insanlara seslenmiştim. Demiştim ki bu pankartlara bakın ve Türkiye’yi ona göre tahlil edin.

Neydi o pankartlar ?

Menderes,Özal ve Erdoğan’ın fotoğrafları asılmıştı

Menderesin fotoğrafının altına astınız,

Özal’ın fotoğrafının altına zehirlediniz,

Erdoğan’ın fotoğrafının altına da yedirmeyeceğiz, yazılmıştı.

 

İşte bu net bir siyasi hafızadır, Yani halkın  Türkiye’nin tek partili dönemden çıktıktan sonra yaşadığı siyasi maceraya nasıl yaklaştığını ortaya koyuyordu. Ak Partiyi benim için kıymetli kılan bir başka önemli sebep var. Ak Parti bana göre sadece Türkiye Cumhuriyeti  için değil ama Orta Doğu’da ki Kürt toplumu içinde önemli bir parti. Çünkü inkârı üzerinden bu toplumla ilişkilendiren bir parti değil. Hatırlayalım Molla Mustafa Barzani eğer Kürt milliyetçiliğinin en önemli lideri ise ki bana göre öğledir, onun oğlu ile Diyarbakır’ da kol kola tutuşan Recep Tayyip Erdoğan’dan başkası değildir. Bu kolay bir şey değildir. “şeklinde konuştu

 

“Türk İslam sentezini Türkiye’nin çoktan geri bıraktığını iddia edemeyiz.” Diyen Miroğlu sözlerini şöyle sürdürdü. “ Bu bir riskti aslında yani o el sıkışmadan sonra Ak Parti girdiği seçimlerde sırf o el sıkışma nedeni ile oy kaybına da uğrayabilirdi. Erdoğan’ın burada yaptığı mitingte ,ben her iki Milliyetçiliği de Türk ve Kürt milliyetçiliğini de ayaklarımın altına aldım, demişti. Hatta Sayın Kılıçdaroğlu ona çağrı yapmıştı. Sen o lafı Mardin de söylersin Midyat’ ta söylersin. Ama Trabzon ‘da, Rize’ de söyleyemezsin demişti. Ama Erdoğan bu lafı gitti oralarda da   söyledi.  Ak Partinin politikasında bir tutarlılık var. Hakkâri’de ne söylüyorsa bu parti Edirne’ de de aynı şeyi söylüyor. Bu net bir şey, ama diğer partilerde bu durum öğle değil. HDP’yi de kast ederek söylüyorum. HDP’nin seçim programına bakıyorum dikkatle izliyorum benim işim bu yani, sadece bir siyasetçi olarak değil bir medya mensubu olarak  yazar kimliğim temel bir kimlik fakat politik kimlik geçici bir kimliktir, ”dedi.

Ak Partinin Erbil ile olan ilişkisini çok önemsediğini sözlerine ekleyen Miroğlu,ta başından beri Ak Partinin Erbil ile olan ilişkisini çok önemsedim. Bu ilişkinin temeli Rahmetli Özal atmıştı. Yani KDP’ ye ve YNK’ye Ankara’ da büro açtı. Hem Celal Talabani ve hem Mesut Barzani ile bu bürolar üzerinden dünyaya ulaştılar. Bugün eğer Erbil’ de Kürtleri memnun eden bir statü var ise rahmetli Özal’ın bunda çok katkısı var. Ak Pati o mirası devraldı ve ileri bir aşamaya kadar götürdü. Tabi kimse çok farkında değil. Türkiye’de bu boyutta tartışmıyoruz. Ama Ankara ve Erbil arasında yıllık petrol anlaşmaları yapmaları çok önemlidir. Bu bize şunu gösteriyor, Arap ve İran’lı yöneticilerin Kürt meselesine bakışlarını çok geri bir tarihe tekabül ederken, çok geri bir pencereden bu meseleye bakarken Türkiye ileriye bakarak burada bir strateji belirledi. Dolayısı ile yarın Suriye’nin inşââsı,yaniRojava  değimiz yerin inşââsı Türkiye’den geçecek. Bunu özellikle bu seçimlerde oy kullanacak her kesimin, her Kürt seçmenin çok iyi anlaması lazım. Tıpkı 20-25 yıldır Erbil’in Türkiye tarafından inşa edilmesi gibi. Dolayısı ile Ak Parti Kürt, Türk siyasi ilişkilerinin normalleştirdiğini, şiddetten kurtarmak için çaba gösterdiği çözüm sürecini Batı’dan Doğu’ya varıncaya kadar halk arasında egemen kıldığı için tercih ettim. Bu fikirleri çoğu insan bilmez. Çünkü bir siyasi hattan, bir başka siyasi hatta geçmek öğle kolay bir şey değil, Hele bizim gibi insanlar için. CV’sine bakıldığı zaman iki sayfalık bir CV’ i olduğundan söz eden Miroğlu “CV,nin içinde Diyarbakır Cezaevi var, Musa Anter ile ölümden dönmek var, uzun yıllar siyaset yasağına uğramak var ki, en son siyaset yasağım Ocak ayında bitti’’diye konuştu.

Toplantıya Ak Parti İlçe Başkanı Melih Güneştan, Midyat Belediye Başkanı Şehmus Nasıroğlu, Ak Parti İlçe teşkilatının basın ve medya sorumlusu Sait Turgut ile ilçe teşkilatı ve gazeteciler katıldı.

ORHAN MİROĞLU KİMDİR ?.

Mardin Smidyat’ta doğdu.türk dili ve edebiyatı okudu.12 Eyşlül askeri darbesi’inde  tutuklandı.Diyarbakır  Ceza evinde 1988 yılında tahliye oldu.Değişik aralarla ve yaklaşık 20 yıl siyasetten yasaklandı.Son yasağı  bu yılın ocak ayında bitti

10992 yılında yazar Musa Ante’e  diyarbakır’da yapılan suikatten  yaralı olarak kurtuldu.O tarihten bu yana Ankara’da yaşıyor  Miroğlu,çeşitli kürt partilerinde uzun bir dönem siyaset yaptı.2000 yılından sonra ulusal medyada şiddete karşı çıkan silahların gömülmesini tavsiye eden köşe yazalırı yazan Miroğlu’nun tarih ve toplumsal hafıza üzerine kaleme almış 10 kitabı bulunuyor

Bir ulusal gazetesin’de yazılarına devam eden Miroğlu ,aynı zamanda  stratejik düşünce  entitüsü’nün  tarih ve toplumsal hafıza koordinatörlüğünü yürütmektedirbmiroğlu ileri seviye Kürt ve Arap,orta seviye ingilizce bilmektedir evli iki çocuk babasıdır.

Share
788 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+1 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2