logo

reklam
01 Nisan 2017

AK Başkan Beyazgül Halfeti’de; “Referandum, parti meselesi değil”

AK Parti Şanlıurfa İl Başkanı Av. Zeynel Abidin Beyazgül, referandum çalışmalarını Halfeti ilçesinde sürdürdü.

Beraberinde Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Av. Nihat Çiftçi, AK Parti Halfeti İlçe Başkanı Muzaffer Acar, Belediye Meclis Üyeleri ile birlikte gittiği Halfeti ilçesinde vatandaşlarla bir araya gelen AK Parti Şanlıurfa İl Başkanı Av. Zeynel Abidin Beyazgül, 16 Nisan’da neden EVET oyu verilmesi gerektiğini anlattı. Daha sonra esnaf ziyareti yapan AK Başkan Beyazgül, referandumun parti meselesi olmadığını belirterek herkesten destek istedi.

 

Cumhurbaşkanı, Devletin ve yürütmenin başı olacak

16 Nisan Halk oylamasının bu milletin ve mazlum milletlerin geleceği olduğunu belirten AK Parti Şanlıurfa İl Başkanı Av. Zeynel Abidin Beyazgül, “Anayasa değişikliği ile yeni bir hükümet sistemi inşa ediliyor. Önerilen yönetim modelinin ismi ‘Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’dir. Bu sistemde yasamayı da, yürütmeyi de doğrudan Millet oluşturmaktadır. Kanun yapma tekeli TBMM’ye aittir. Cumhurbaşkanı ve Bakanların kanun teklif etme yetkileri yoktur. Kanun teklifini, hiçbir şarta bağlı olmadan sadece milletvekilleri yapabilecek. Kanun yapma tekeline sahip olan TBMM, hem çıkaracağı kanunlarla hem de araştırma, inceleme, yazılı soru ve soruşturma mekanizmalarıyla denetim yetkisini daha etkin bir biçimde kullanacaktır. Bu sistemde Cumhurbaşkanı, Devletin ve yürütmenin başı olacak, yürütmedeki iki başlılık sona erecektir. Mevcut Anayasada yetkilerle donatılmış, ancak sorumsuz konumda olan Cumhurbaşkanı, hem Meclise hem de Millete karşı sorumlu hale gelmiş olacak, bir başka anlatımla ‘Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ modelinde yetki kullanıp da sorumlu olmayan hiçbir makam ve kişi kalmayacaktır” dedi.

 

Artan nüfusun Mecliste temsili sağlanacak

Seçilme yaşının 18 yaşa düşürülmesinin yerinde bir karar olduğunu belirten AK Başkan Beyazgül, “Seçilme yaşı 25’ten 18’e indirilecek. Askerlikle ilişiği olanlar Milletvekili adaylığına başvuramayacak. Seçme ehliyetine sahip olan gençlerimiz seçilme ehliyetine de sahip olacak. Gençlerin bakış açısı daha fazla siyasete yansıyacak. Siyasete hareket gelecek. Gençler erken yaşlarda siyasi tecrübe sahibi olacak. Milletvekili sayısının 550’den 600’e çıkarılmasını öngörüyor. Bu düzenlemeyle temsiliyet genişleyecek, artan nüfusun Mecliste temsili sağlanacak” diye konuştu.

 

Share
169 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+1 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2