logo

’AFET EĞİTİM TIR’’I KAPILARINI İLK ENGELLİLERE AÇTI

‘Yüksek Güvenli Küçükçekmece’ projesi kapsamında hayata geçirilen ‘Gezici Afet Eğitim TIR’ında ilk eğitim Küçükçekmece’de yaşayan engelli vatandaşlara verildi. Gezici Afet Eğitim TIR’ına ilk defa bir belediye olarak Küçükçekmece Belediyesi sahip oldu.19

 Cennet Kültür ve Sanat Merkezi’nin bahçesindeki TIR’da gerçekleştirilen eğitimde, proje sorumlusu afet uzmanı Yrd. Doç. Dr. Kubilay Kaptan, Küçükçekmece ilçesinde ikamet eden engelli vatandaşlara, doğal afetler ve Küçükçekmece Belediyesi Gezici Afet Eğitim TIR’ı hakkında bilgi verdi.
 “TÜRKİYE’DE BİR İLK GERÇEKLEŞTİ”
 Türkiye’de hiçbir belediyenin böyle bir Afet Eğitim TIR’ına sahip olmadığını kaydeden Yrd. Doç. Dr. Kubilay Kaptan, “Küçükçekmece Belediyesi bu konuda bir ilki gerçekleştiriyor. Bu nedenle Küçükçekmeceliler olarak çok şanslısınız. Bu Afet Eğitim TIR’ı sayesinde hem doğal afetler konusunda eğitim verilecek hem olası bir afet zamanında yardım malzemeleri dağıtılabilecek hem de afet sırasında gerekli ekipmanlar burada tutularak, TIR kriz masası olarak da kullanılabilecek” dedi.

8 YAŞINDAKİ KAAN KOÇDEMİR: AFET BENİM

Gezici Afet TIR’ı teslim töreninde ‘Çocukların Gözünden Afet Algısı’ isimli bir sergi çalışması da yapıldı. İlçedeki zihinsel ve bedensel engelli öğrencilere ait resimlerin bulunduğu sergide, 8 yaşındaki Kaan Koçdemir’in çizdiği resim büyük ilgi gördü. Çizdiği resimde afet kavramını kendi bedensel engeli üzerinden anlatan Koçdemir herkesi duygulandırdı. Koçdemir çizdiği resimle ilgili olarak, “Benim için afet, benim bedenimdeki engelim. İyileşmek istiyorum. Annemin elini tutup yürümek en büyük hayalim” diye konuştu.
İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA)’nın desteği, Uluslararası Mavi Hilal İnsani Yardım ve Kalkınma Vakfı ve Küçükçekmece Belediyesi Strateji Geliştirme Müdürlüğü işbirliği ile hayata geçirilen “Yüksek Güvenli Küçükçekmece Yerel Uygulama Kapasitelerinin Yenilikçi Mühendislik Teknikleri – Alternatif Modellerle Artırılması” Projesi kapsamında afetlerin yıkıcı etkilerinin azaltılması amaçlanıyor. Küçükçekmece Belediyesi ‘Gezici Afet TIR’ında mahallelerde vatandaşlara, engellilere;  okullarda ise öğrencilere eğitim verilecek.
Gezici Afet TIR’ı; herhangi bir afet anında ofis gibi kullanılmaya, eğer bir yardım dağıtımı yapılacaksa yardımın ilgili noktaya ulaştırılmasına, yine gıda, hijyen, giysi, ilk yardım sağlık yardımı gibi müdahalelere olanak tanıyor. Eğitim TIR’ı iç ekipmanı monitörler, jeneratör, klima, eğitim masaları, bilgisayar düzeneklerini ve aydınlatma gibi tüm teknik donanımları da içerisinde barındırıyor.

Share
337 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+8 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2