logo

16 Nisan 2016

Adnan Avuka’nın sergisi, barış dileği ve Hasankeyf çağrısıyla açıldı

Gazeteci ve Fotoğraf Sanatçısı Adnan Avuka’nın ‘Hoşgörüler Diyarı Mardin ve Mardin’de Yaşam’ adlı 44. fotoğraf sergisi, Muratpaşa Belediyesi’nde ziyarete açıldı. Sergi, barış dilekleri ve Hasankeyf’in sular altında kalmaması için yapılan çağrılarla açıldı. Mardin Artuklu üniversitesi teşvikleriyle açılan sergi, 20 Nisan’a kadar açık kalacak.

adnan_avuka3

Gazeteci ve Fotoğraf Sanatçısı Adnan Avuka, ‘Hoşgörüler Diyarı Mardin ve Mardin’de Yaşam’ adlı 44. kişisel fotoğraf sergisini, Muratpaşa Belediyesi’nde açtı. Sergiyi konuklarla birlikte ziyarete açan Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, Hasankeyf fotoğraflarını göstererek; “Hasankeyf ‘in sular altında kalmasından dolayı hepimiz endişeliyiz. Bunu istemiyoruz. Mümkünse geri dönülsün. Para kazanılır ama bazı değerler kazanılmaz” dedi. Adnan Avuka ise Mardin’in güzelliklerini sergileyen fotoğrafların yanı sıra tarihimizin aynası sayılabilecek bir değerde olan Hasankeyf ile bir zamanlar Mardinspor’a da özellikle yer verdiğini söyledi.adnan_avuka2

‘Fotoğraflar çok şey anlatıyor’

Bütün iyilikleri ve kötülükleri üretenin insan olduğuna işaret eden Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, şunları söyledi; “Resimle, sanatla, insanlıkla ilgilenenler, daha çok insana iyi yanından bakan kişilerdir. Burada güzel bir kültür sergisi var. Fotoğraflar bize çok şey anlatıyor. Sadece Mardin’i değil, Mardin’in kültürel dokusunu da, mimarisini de, yaşamı da anlatıyor.”adnan_avuka1

Barış ve kardeşlik yükselsin

Antalya coğrafyasının; antik çağlarda, çok farklı kültürden insanların barış içinde yaşadığı yer olarak adlandırıldığını, Muratpaşa’nın da bunu günümüzde sürdürdüğünü ifade eden Başkan Uysal; “Bu sergi; Muratpaşa Belediyemiz’in bir köşesine Güneydoğu’nun güzel şehrini getirmiş oluyor. Dünyamızda barışın, kardeşliğin yükselmesi, insanın iyi yanlarının eşrefi mahlükat yanının tezahürünü diliyorum” diye konuştu.

Bizde ayrım yoktur, hepimiz kardeşiz’

Mardin Artuklu Üniversitesi’nin desteğiyle açılan sergide konuşan Adnan Avuka; “Bizim amacımız; diller ve dinler, hoşgörüler diyarı tarihi medeniyetlerin mekanı Mardin’le Antalya arasında bir kardeşlik köprüsü oluşturmak. Bizde dil, din, ırk ayrımı yoktur, hepimiz kardeşiz. Ezan sesi ile çan sesi aynı anda çalıyor. Ben Türküm, Kürdüm, Arabım, Ezidiyim, Süryaniyim. İnsan olduğumuz sürece her şey yerli yerinde olur, kötülük gelmez insan olandan” diye konuştu.

Yoğun katılım

153 Mardin ve Hasankey fotoğrafından oluşan serginin açılışına; Mardin Dernekleri Federasyonu Başkanı İbrahim Biter, Antalya Mardinli İşadamları Derneği Başkanı Mehmet Poyraz, Artuklu Üniversitesi Genel Sekreter Yardımcısı Muzaffer Paşaoğlu, Midyat Belediye Başkan Vekili Fahri Talay, İl Bilim, Sanayi ve Teknoloji Müdürü Rıdvan Kösesoy, Dernekler İl Müdürü Hüseyin Kurtay, bürokratlar ve çok sayıda davetli katıldı.

6 dilde temenni

Mardin Dernekleri Federasyonu Başkanı İbrahim Biter’in; Türkçe, Kürtçe, Süryanice, Arapça, Ermenice ve İngilizce temennileri ile açılan ‘Hoşgörüler Diyarı Mardin ve Mardin’de Yaşam’ adlı sergi 20 Nisan’a kadar, Muratpaşa Belediyesi fuayesinde vatandaşların ziyaretine açık kalacak.

Adnan Avuka, serginin açılışı sırasında kendisine destek veren başta Mardin Valisi Ömer Faruk Koçak, MAREV Genel Başkanı Haluk Eldem, Fehmi Tahincioğlu, MAREV Ankara Şube Başkanı İbrahim Aysoy, TBMM eski İdare Amiri CHP Mardin İl Başkanı Op. Dr. Mahmut Duyan, Mardin Artuklu Üniversitesi Genel Sekreter Yardımcısı Muzaffer Paşaoğlu, iş adamı Selahettin Aygüler, Necati ve Erkan Yağcı, Mardin Dernekleri Federasyonu Başkanı İbrahim Biter, Nezir ve Bilal Sürücü kardeşlere; çiçek gönderen Mardin Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı, Hıdır Bayar, Hürses Gazetesi Genel Müdürü Aydın Türker, Mehmet Poyraz, İlkses gazetesi imtiyaz sahibi Halil Aslan ve MNG Kargo Antalya Bölge Müdürlüğü yetkililerine  teşekkür etti.

Kaynak.Hürses

Share
600 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+2 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2