logo

reklam

ABD’deki Başkanlık Seçimini Kim Kazanacak?!


facebooktwittergoogle plus
Mehmet Zengin
Mehmetzengin16@hotmail.com

ABD Başkanlık seçim yarışında tansiyon son günlere girildiği bugünlerde yükseldi! Tansiyonun artmasında, Trump’ın kazanma şansının günden güne artıyor olmasının etkisi büyük. Batı kaynakları, başkan adaylarından Trump’ın son bir buçuk haftadır kazanma şansının sürekli bir artış gösterdiği konusunda hemfikir.

Amerika Birleşik Devletleri’nde 8 Kasım’da gerçekleşecek seçimde önemli safhaya girildi. E-mail meselesi nedeniyle Hillary Clinton cephesinde tedirginlik hakim durumda.

Peki neydi bu E-mail meselesi?

Clinton, Dışişleri Bakanı olarak görev yaptığı dönemde özel sunucusunu resmi iletişim amaçlı kullanmıştı. Bu olayla ilgili soruşturmanın FBİ tarafından bugünlerde açılmış olması elbette seçimi etkilemek amaçlıdır. Uzun süre oy farkı Clinton lehine devam eden başkanlık seçiminde, kısa bir süre önce yapılan kamuoyu araştırmalarında rakibi Donald Trump’ın  kendisini yakaladığı görülmüştü. Son araştırmada ise Clinton ile Trump’ın kafa kafaya oldukları görüldü. İstatistikler de Trump’ın bir buçuk hafta önceki % 13,7’lik oy oranını %32’ye kadar çıkardığını söylüyor.

İki yeni anket Clinton’u önde görüyor.

 Son yapılan araştırmalara göre iki adayın oy oranları kafa kafaya görünüyor. New York Times/CBS anketinde Clinton 3 puan önde görünüyor. Washington Post/ABC anketinde ise Trump’ın sadece 2 puan önünde görünüyor.

Ekonomistlerden ve Nobel Ödüllülerden açık mektup.

 Üç yüz ekonomist ile sekiz Nobel Ödülü sahibi kamuoyuna açık bir mektupla ABD’deki seçime müdahil olmuşlardır. İlk kez “Wall Street Journal’da yer alan açıklamada:” Donald Trump’ı seçmeyin” denilmektedir. Cumhuriyetçi aday, “tehlikeli ve yıkıcı” olarak nitelendirildi.

 Zenginler ABD Seçimlerine böyle müdahil oluyor.

 2016 -ABD başkanlık seçimleri tüm zamanların en pahalı seçimi olma yolunda ilerliyor. Şuana kadar 2 Milyon Dolar harcandı. Bu rakam bir rekordur. ABD’de başkanı belirlemek için etkili bağışçılar devreye girerler. Bu seçim de de aynı gelenek devrede.

Las Vegas’dan ABD’li Milyarder Sheldon Adelson seçim kampanyasının en büyük kişisel bağışcısı olarak kabul ediliyor. Parasını geleneksel Cumhuriyetçilere akıtıyor. Öğrendiğimize göre Trump’ı destekleme hususunda uzun süre kararsız kaldı.

Seçime bir hafta kala ‘Futur 45’ adlı organizasyonun kasasına 25 Milyon Dolar akıttı. Dağıtılan bu Milyonlarca Dolarla başta televizyon giderleri olmak üzere tüm seçim çalışmaları finanse edilecek.

Demokratlarda ise bu yıl özellikle finans ve fon yöneticileri ön plana çıktı. Clinton, seçim kampanyası için şuana kadar 700 Milyon Dolar bağış aldı. Seçim kampanyası için kendisi yarım milyar civarında para harcadı.

FBİ, Clinton aleyhine yeni belgeler açıkladı!

 FBİ, seçimleri çok kısa bir süre kala Trump lehine belgeler yayınladı. Bu belgeler Clinton’ı zor durumda bıraktı. Açıklanan belgeler, eski Başkan Bill Clinton’ın tartışmalı affıyla ilgiliydi. Yayınlanan belgeler 17 yıllık ve 129 sayfadan oluşuyor. Belgeler, vatandaşın öğrenme hakkı gerekçe gösterilerek yayınlandı. Belgelerde, Finans yatırımcısı Marc Rich’in affedilmesi ile ilgili FBİ’in bir soruşturma söz konusu.

Obama’dan,Trump’a eleştiri:” İşçiye saygısı yok”!

Başkanlık seçiminde halı hazırdaki Başkanı da müdahil oldu. Obama, Trump’ın işçilere yönelik saygısının olmadığını öne sürdü. Obama,Trump’ya yönelik eleştirilerine :” Odasını temizlemek için de olsa oteline siz almaz.” Diyerek seçmenlerin bunu kulak ardı etmemeleri gerektiğini ifade etti.

Erken oylama Clinton’un lehine…

 Hillary’nin şansına başkanlık seçimi oylamasının, Trump’ın atağa geçtiği dönemden çok önce başlamış olmasıdır. Ekim sonuna kadar yaklaşık 20 Milyon Amerikalı seçmeni, yani yaklaşık beşte biri oyunu kullandı.

Ku-Klux-Klan Gazetesi Trump’ın zaferini kutluyor!

Trump’a, ‘ırkçı’ söylemleriyle bilinen “ Crusader” Gazetesi’nden destek geldi. Gazete, “Direnen beyazların sesini” temsil etmekte. Trump’ın kazanacağına inanan Crusader Gazetesi, “Amerika’yı yeniden harika yap” manşetiyle çıktı. Irkçı bir gazetenin desteği Trump’a ne kadar oy getirir, bunu zaman gösterecek!

Sonuç olarak şunu ifade etmek istiyorum. Elbette ABD’deki başkanlık seçimi dünyayı ilgilendiriyor. Üzerinde durulması, analizlerin yapılması önemlidir. Görünürde çok az bir farkla da olsa Hillary Clinton’in kazanacağını düşünüyorum.

İslam Dünya’sı ve Türkiye için kimin kazanacağının bir önemi var mı?

 Başkanlık seçimi sürecine bir de İslam dünyası ve Türkiye açısından bakmak doğru olacaktır kanımca. Amerika Birleşik Devletleri Başkanlık seçimi ABD’nin iç siyaseti bakımında önemli olarak değerlendirilebilir. Ancak küresel anlamda kimin kazanacağının pek önemi yoktur. Çünkü ABD’de özellikle de dış politikada izlenecek yolu ve stratejiyi başkanlar değil, küresel aktörler karar verir. Bir diğer ifadeyle ‘görünen ABD değil, öteki ABD son sözü söyler daima!

ABD’yi yöneten asıl egemen güçler, gelen başkanlara yürütmeleri için bir dış politika stratejisi hazırlamışlardır. Bu stratejileri uzun, orta ve kısa vadeli planlar olarak hazırlarlar. Tüm planlar ‘Küresel Güçlerin’ menfaatini ve çıkarını kollama üzerine programlanmıştır. Bu itibarla başta İslam dünyasında yaşanan sorunlar olmak üzere, Ortadoğu’da yaşanan vahşet, dünya nimetlerinin adaletsiz paylaşımı, açlık, savaşlar …

Hiçbirinin çözümü küresel güçlerin hedefleri arasında olmamıştır. Olmayacaktır da. Olmayacağı gibi tüm bu sorunların müsebbibi de bunların ta kendileridir.

Durum böyle olunca İslam dünyası ve Türkiye, ABD’deki Başkanlık seçiminden beklentisi olamaz elbette.

Türkiye ile ABD arasında son yıllarda özellikle de 15 Temmuz’dan sonra yaşanan açık ‘savaş’ yine bir ABD /Küresel Güç projesidir. Kılıçlar kınında çekildi bir defa. Bundan dönüş kısa ve orta vadede pek mümkün görünmüyor.

Dünya, ABD Başkanlık seçimini kimin kazanacağına kilitlendi. Biz de Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Başkanlık seçimi ile ilgili kısa bir perspektif sunmaya çalıştık sizlere.

Seçimi kimin kazanacağı da, kimin kaybedeceği de dünden belliydi aslında. Kazanan bugüne kadar olduğu gibi ‘Küresel Güçler’. Umarım kaybedenler, çoğu zaman olduğu gibi İslam dünyası olmaz!

MEHMET ZENGİN

03/11/2016

Share
1044 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+10 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Din & Ahlâk ilişkisine dair…

  23 Haziran 2017 KÖŞE YAZARLARI, MANŞET, SÜRMANŞET

  Din ve ahlâk ilişkisi tarih boyunca tartışıla gelmiştir. Kimileri Din ile ahlâkı bir tutmuş ve asla farklı düşünülemeyeceğini savunmuş, kimileri de birbirleriyle hiçbir ilişkisi olmayan kavramlar/disiplinler olduğunu ifade etmişlerdir. Nitekim geçenlerde bir sohbet esnasında “Ahlâk dinden, din ahlâktan ayrı düşünülemez. Din-ahlâk ayrımı yapmak kesinlikle yanlıştır.” İfadesi kullanıldı.   Oysa ki; Din ve ahlâk kavramları, birbiriyle oldukça ilişkili, adeta birbirinin mütemmimi (tamamlayıcısı) olan iki kavram olmakla beraber, ...
 • HER ŞEYE RAĞMEN BAYRAM MUTLULUKTUR

  23 Haziran 2017 KÖŞE YAZARLARI

    HER ŞEYE RAĞMEN BAYRAM MUTLULUKTUR Ülkemizde yaşanan, tüm olumsuzluklara rağmen; manevi havayı , bolca teneffüs ettiğimiz, Ramazan ayından sonra; Bayramı yaşamak, bir mutluluktur. Allah'ın müslümanlara bir hediyesidir. İnsanoğlu, Kıştan sonra, bahar sevincini nasıl yaşıyorsa; Bayram sevincini de; öyle yaşamalıdır. Özellikle, böyle zor günlerden geçtiğimiz şu zamanda; Bayramımızı coşku ile, kutlamak; bizim dışımızdaki tüm düşman ve hainlere verilecek, en güzel cevaptır. Haydi, bayramımızı kutlamaya... Haydi ,çocuklarımızı bu manev...
 • KULUN ALLAH SEVGİSİ

  23 Haziran 2017 KÖŞE YAZARLARI

  Allah kulunu severse Behrullah Efendi "rahmetullahi aleyh", Anadolu Velilerindendir. Kabr-i şerifi Tokat’ın Erbaa ilçesine bağlı Eksel köyünde bulunuyor. Bir gün sordular bu zata: - Allah’ın bir kimseyi sevdiğinin alameti nedir efendim? Büyük zat cevaben; - Allahü teâlâ bir kulunu severse, ona iki şey nasip eder, buyurdu. - Onlar nedir hocam? - Birincisi, ona sevdiği bir kulunu, tanıtır. İkincisi, ona hayırlı bir iş nasip eder. Ve izah etti: - Yani o kimse “Allah adamları”ndan birini tan...
 • Bin kişiye üç kişi

  22 Haziran 2017 KÖŞE YAZARLARI

  Bin kişiye üç kişi İmam-ı Rabbani hazretlerinin “kuddise sirruh” talebesinden üç kişi, bir iş için sahraya çıkmışlardı bir gün. Oralarda bir puthane gördüler. Şunu yıkalım mı diye istişare ettiler aralarında. Ve yıkmaya karar verdiler. Zira o puthanede tapınan Hindular, zaman zaman toplanıp, garip Müslümanlara eziyet ediyorlardı. Kimsecikler de yokta ortalıkta. Ve başladılar yıkmaya. Çıkan gürültüyü işiten Hindular öğrendiler bu durumu. Ve birbirlerine haber vererek koştular oraya. Yaklaşık bin kişi...
UA-36507442-2