logo

09 Temmuz 2016

ABD’de siyahilerin öfkesi dinmiyor!

usa

ABD’de son günlerde siyahilere yönelik artan polis cinayetleri ülkede şiddet olayların artmasına neden oldu.  Alton Sterling ve Philando Castile cinayetleriyle ülkede sokak olaylarının had safhaya çıkmasına neden oldu. Yüz binlerce siyahi sokağa döküldü, Dallas’taki protestolarda kan döküldü.11 ABD polisi vuruldu. Bunlardan 5’i hayatını kaybetti,6’sı ise yaralandı.

Akşam saatlerinde kalabalığa müdahale etmek için bölgeye gelen Dallas Polis Departmanı’na bağlı güvenlik güçlerine uzun namlulu silahlarla saldırı düzenlendi. Sivillerin sağa sola kaçıştığı saldırının ardından bölgeye çok sayıda ekip sevk edildi. Giriş çıkışları kapatılan bölgede 4 saat boyunca çatışma sürdü. Polis kaynakları, 11 polisin vurulduğunu, 5 polisin hayatını kaybettiğini, saldırının sniperlar tarafından gerçekleştirildiğini duyurdu.

Saldırı, ulusal televizyon kanalları tarafından canlı yayınlandı. Ardından TV yayınları kesildi ancak halk cep telefonları ile internet üzerinden yayın yapmaya devam etti. Sosyal medyaya  düşen görüntülerde polisin sokakta bire bir çatışmaya girdiği açıkça görüldü.

Alton Sterling ve Philando Castile cinayetinin ardından ABD genelinde patlak veren protesto eylemleri ve yürüyüşler birçok eyalette hayatı durma noktasına getirdi. Beyaz Amerikalıların da destek verdiği eylemlerin en büyüğü California’da düzenlendi. ABD’de polislerin siyahilere karşı işlediği cinayetler ülkede bir ‘iç savaş’ endişesi yarattı!

OBAMA POLİSE YÖNELİK SALDIRILARI ‘AŞAĞILIK VE PLANLI’ OLARAK DEĞERLENDİRDİ

ABD Başkanı Barack Obama, NATO Hükümet ve Devlet Başkanları Zirvesi’ne katılmak üzere geldiği Varşova’da Dallas’ta gerçekleştirilen saldırı ile ilgili açıklama yaptı. Saldırıyı kınayan Obama, “güvenlik güçlerine yapılan hain, aşağılık ve planlı bir saldırı” dedi. Saldırı karşısında dehşete kapıldıklarını ifade eden Obama, Dallas’taki polis birimlerinin yanında olduklarını aktardı. Bu tür saldırıların herhangi bir bahanesinin bulunmadığını sözlerine ekleyen Obama, “Bu anlamsız saldırıya dahil olan herkes sorumlu tutulacak. Adalet yerine getirilecek” açıklamasını yaptı.

Etiketler:
Share
787 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+10 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2