logo

06 Haziran 2015

ABD istihdam verileri eylül ayında faiz artırma ihtimalini yükseltti

11ABD’de Tarım Dışı İstihdam verileri açıklandı. ALB Forex Analisti Enver Erkan’a göre, beklentilerin üzerinde gelen istihdam verisi FED’in eylül ayında faiz artırma ihtimalini yükseltti.

 

İşte Enver Erkan’ın Analizi

 

FED’in en önemli parametrelerinden olan istihdam piyasasının durumunu gösteren verinin 280 bin gelerek mayıs ayı itibarıyla olumlu trend içerisine tekrar girdiğini gözlemliyoruz. Mart ayında gelen zayıf istihdam verisinin ardından Nisan ve Mayıs aylarında yeniden 200 bin üzeri istihdam verilerinin gelmesi de piyasalarda Fed’in 2015 yılı içerisinde faiz artırabileceği ihtimalini güçlendirmektedir.

 

İstihdam piyasasındaki toparlanma önemli bir konu olmakla birlikte, ücret artışı önümüze ek bir faktör olarak çıkıyor. Çünkü son aldığımız perakende satışlar ve kişisel tüketim harcamaları verileri hane halklarının harcama eğilimlerinin hala artmadığını göstermişti. Dolayısıyla ücretlerdeki artış son derece önemlidir. İşsizlik oranı ise yüzde 5,4’ten yüzde 5,5’e çıktı. Bunun nedeni ise iş gücüne katılım oranının yüzde 62,8’den yüzde 62,9’a yükselmesidir. Yani havuz genişlediği için işsizlik oranında artış söz konusu olmuştur. Dolayısıyla gelen veriler ABD ekonomisi açısından olumlu bir görünüm yaratmaktadır.

 

Mayıs dönemi sonrasına ilişkin diğer verilerin de benzer bir trend tutturması Fed’in 2015 yılı içinde faiz artırma ihtimalinin yüksek kalmasına neden olacaktır. Nitekim küresel bazda hisse senetleri piyasasında, dolar endeksinde ve ABD faizlerindeki fiyatlamalar Eylül faiz artırımı olasılığının artmasıyla yakından bağlantılıdır. Bu durum gelişmekte olan ülke para birimlerine de yansımıştır. IMF her ne kadar hafta içerisinde ABD ekonomisinin faiz artıracak yetkinlikte güçlü olmadığına dikkat çekse de, Fed’in Haziran toplantısında güçlü bir “Eylül faiz artırımı” söylemi gelmesi ihtimali yüksektir. Fed’in Eylül’de ilk adımı atmasının etkisi gardını alamamış gelişmekte olan ülke piyasaları üzerinde daha şiddetli olacaktır. Bu süre içinde yüksek cari açık ve enflasyon sıkıntısı çeken ülkeler sermaye hareketlerinin negatif etkisine karşı daha kırılgan olacaklardır.

 

Share
330 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+1 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2