logo

01 Eylül 2016

O gece çelik yelek giymeyi bakın neden redetmiş!

erdogan_once_meclis_baskani_secilecek_1434811519_6226

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 15 Temmuz darbe girişimi yaşananları AK Parti İstanbul İl Başkanı Selim Temurci, Türkiye Gazetesi’nden Fatih Selek’e anlattı.

Temurci, 15 Temmuz gecesi Cumhurbaşkanı ile ilgili önemli bir ayrıntıyı ilk kez açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a güvenlik sorunu olduğunu, ona bir kurşun geçirmez yelek giymesi gerektiğini ifade ettiğini, Onun ise “Sizin üstünüzde gömlek varsa biz de böyle çıkacağız” yanıtını verdiğini anlattı.

İşte röportajdan o bölüm:

O gece hissettiklerimiz kelimelere sığmayacak cinsten. Daha ortada bir şey yoktu. Saat 9.30 ile 10.00 arası ne olduğunu anlamaya çalıştık. Vali, emniyet müdürü gerekli mercilerle istişareler yaptık ama ulaşabileceğimiz bazı yerlere ulaşamadık. Kalkışma olduğunu anlayınca inisiyatif alarak tüm teşkilatlarımıza ve üyelerimize sokaklara çıkın ‘Demokrasiye sahip çıkın’ talimatını verdik. Gençlerin reaksiyonu bizden daha önemliydi. Hiç darbe yaşamamışlardı ama her şeyi anlıyorlardı.”

“Buraya gelen askerin de psikolojisi pek sağlıklı değildi. Dışarıdan gelen sesler, onları daha da endişelendiriyordu. Ağlamaklı bir yüzleri vardı. İnsanlar ise içeri girmek istiyordu. Askerleri kurtarmak yine buradaki halka kaldı. Bu sırada Cumhurbaşkanımızın açıklaması düştü ekranlara. Bizim için büyük motivasyon oldu.”

“İstanbul’a gelmesini istiyorduk. O ara Atatürk Havalimanında kuleyi bastıklarını duydum. Çevredeki insanları oraya takviye ettirdik. Kurtuluş Savaşı öncesi gibiydi, savaşta birlik olmuştuk. 100 yıl sonra aynı şeyleri yaşadık. Yüzbinlerce insanla yürüdük. Her siyasi partilerden insan vardı. Ben o gece bu milletin hiçbir silahla korkutulmayacağını gördüm.”

Havalimanı bombalanıyormuş gibi patlama sesleri yükseliyordu. Orada hâlâ etkisiz hale getirilemeyen askerler vardı. Ben cumhurbaşkanımızın uçağına gittim. Şık duruşuyla hazır bekliyordu.”

“Güvenlik sorunu olduğunu, ona bir kurşun geçirmez yelek giymesi gerektiğini söyledim. O ise “Sizin üstünüzde gömlek varsa biz de böyle çıkacağız” dedi.”

“Hayatımda unutamadığım sahnelerden biriydi. ”

RÖPORTAJIN TAMAMINI KAYNAĞINDAN OKUMAK İÇİN TIKLAYIN  Türkiye Gazetesi

Kaynak:Türkiye Gazetesi

 

Etiketler: » » » »
Share
545 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+6 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2