logo

23 Nisan 2015

7.Kütahya Tarım, Hayvancılık, Seracılık ve Süt Endüstrisi Fuarı açıldı…

 KÜTAF’ı,Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker açtı….

       0

      226 firmanın stant açtığı fuarda, tarım makineleri ve ekipmanları,

          organik gübre, tohum, yem,fidan gibi ürünler de tanıtılıyor…

Halim UTLU

Kütahya Tarım, Hayvancılık, Seracılık ve Süt Endüstrisi Fuarı (KÜTAF), 22-26 Nisan 2015 tarihleri arasında 7. kez ziyaretçilere kapılarını açtı. Kütahya Belediyesi fuar merkezindeki KÜTAF’ın açılışını, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı M.Mehdi Eker yaptı.

Eker,Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) AB Katılım Öncesi Yardım Aracı (IPARD) yatırımları toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada, Kütahya’daki 25 bin kayıtlı çiftçinin, daha verimli üretim yapması, refah düzeyi ve gelirinin artması için önemli destekler sağladıklarını anlattı. Eker, özetle şöyle konuştu;

Mayıs’a kadar 5 milyar lira hibe ödenecek

“2015’in ilk 3 ayında 660 milyon hibe ödedik. Mayıs’a kadar ödeyeceğimiz hibe ise 5 milyar lira. Mayıs ayı sonuna kadar da yine 1 milyar 400 milyon lira ödeme yapıyoruz. Toplamda 6 milyar 400 milyon, yılın ilk 5 ayında Türk çiftçisinin cebine girecek.”

Bakan Eker, Kütahya’da 425 tesisin tamamlandığını belirterek, “Kütahya’da 84 milyonluk yatırım yapılmasını sağladık, bunun 46 milyon lirasını hibe verdik. Yüzde 50’den fazla hibe var. Kütahya’da tarımsal üretim değeri 4 kat arttı. İmkanlar ölçüsünde destek sağladık, sağlamaya da devam edeceğiz. Yüzde 65 oranında hibe sizi bekliyor. Getirin projeyi, yüzde 65’e kadar sizi destekleyelim” dedi.

Yıl sonuna kadar 1,5 milyon hektar toplulaştırma yapılarak teslim edilecek

Toplulaştırma çalışmalarına da değinen Eker, toplulaştırma çalışmasının 1961’da başladığını, 2002 yılında iktidara gelinceye kadar bütün Türkiye’de,41 yılda 450 bin hektar toplulaştırma yapıldığını belirterek” 2003’ten 2014’e kadar 41 yılda yapılanın 10 katından fazlasını yaptık. 4,5 milyon hektar bitti, bu yıl sonuna kadar 1,5 milyon hektar da teslim edilecek.” şeklinde konuştu.

Bundan sonra arazi bölünmesi olmayacak

Türkiye’nin tarım arazilerinin babadan oğula geçerken bölüne bölüne halı büyüklüğüne kadar düştüğünü, geçen yıl çıkardıkları kanunla buna son verdiklerini ifade eden Bakan Eker, “Bundan sonra bölünme olmayacak. Mevcut bölünmüş yapıyı da toplulaştırıyoruz. Bu, Türk tarımında yaptığımız 100 yıllık reformdu.” dedi..

Fuar açılışında,ilk konuşmayı Kütahya Belediye Başkanı Kamil SARAÇOĞLU yaparken, daha sonra Kütahya Milletvekili Prof.Dr.Vural KAVUNCU,  TBMM KİT Komisyonu Başkanı Hasan Fehmi Kinay ve Kütahya Valisi Şerif YILMAZ da, fuar ile ilgili düşüncelerini ifade etti. Fuar açılışından sonra, bakan ve diğer yetkililer, fuarı gezerek bilgi aldı.

Bahçecilik ve bahçe ekipmanları günleri de aynı yerde  

6 yıldır aralıksız devam eden Kütahya Tarım Fuarı, görmüş olduğu yoğun ilgiden dolayı, bu yıl 5 gün sürecek. Gelişerek ve büyüyerek yol alan fuara, bu yıl bir de yenilik ilave edildi. Bahçecilik ve bahçe ekipmanları günleri de, fuarla beraber aynı günlerde ve yerde yapılıyor. Bahçecilik, ev bitkileri adına her türlü ürün bu etkinlik içinde yer alıyor.

Kütahya Frig Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Varol,” Fuar, Kütahya’nın sosyo ekonomik yapısına büyük katkılar sağlıyor. Fuar süresince şehirde ciddi bir ekonomik canlılık yaşanıyor.

226 firma stant açtı

Ayrıca düzenlenen etkinlikler ile tarım sektöründe olumlu gelişmeler oluyor.7.inci yılında, fuarda bazı değişikliklere de yer verildi.”dedi. KÜTAF, Kütahya İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Kütahya Tarım Kredi Kooperatifleri, Kütahya Ziraat Odası ve Kütahya Ticaret Borsası tarafından organize edildi.

226 firmanın stant açtığı fuarda, Kütahya’nın yanı sıra, Afyonkarahisar, Uşak ve Bilecik başta olmak üzere, çevre illerden de çok sayıda firma fuara katılıyor. Fuarda, tarım makineleri ve ekipmanları, organik gübre, tohum, yem gibi ürünler de tanıtılıyor.

Share
644 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+3 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2