logo

6 yıldan geriye kalan acı bilanço!

7. Yılına giren ve 500 binden fazla insanın hayatını kaybettiği adı konulmamış 3. dünya savaşında katliamlar tüm hızıyla devam etmektedir.

-BM verilerine göre Suriye’de 6.1 milyon insan yerinden,yurdundan oldu. Suriye dışında ise 4.8 milyon insan başka ülkelere sığınma talebinde bulundu.

-2011 yılında başlayan savaştan bu yana 120 binden fazla kişi hapsedildi veya kayboldu.

– İddialara göre Mart 2011 ile Haziran 2016 arasındaki dönemde hapisteyken ölen insan sayısı en az 12 bin.

– 400’den fazla saldırıda uluslararası alanda yasaklanmış olan ve çocuklar da dahil olmak üzere sivilleri de öldüren en az 13 çeşit misket bombası kullandı.

– Rejim güçleri ve müttefikleri ayrıca giderek artan ölçüde yangın bombaları da kullandı. – 2016 yılının haziran ile ağustos arasındaki dönemde, İdlib ve Halep’te bu silahlarla yapılmış en az 18 saldırı belgelendirildi.

-Katil Esad Rejimi, Kimyasal Silahların kullanımı yasak olmasına rağmen birçok varil bombası saldırısında zehirli kimyasallar kullandı.

– Suriye’de 2011’den bu yana yüz binlerce ev yıkıldı; camiler, okullar, hastaneler yerle bir edildi.Ülke dev bir enkaza dönüştü.

– UNICEF’in yayınladığı rapora göre, Suriye’de en fazla çocuk ölümü 2016 yılında gerçekleşti. Geçen yıl en az 652 çocuk hayatını kaybetti.

–  850’den fazla çocuğun ise savaşmaya, intihar bombacısı olmaya, gardiyanlık ve cellatlık yapmaya zorlandı. – Bomba, kurşun ya da patlamalardan kurtulan çocuklar önlenebilir hastalıkları tedavi edilemediği için hayatını kaybetti.

– Suriye’de 2 milyon çocuk okula gidemiyor.

– 6 milyon çocuk insani yardımlarla yaşıyor.

-2 milyondan fazla çocuk ise Türkiye, Lübnan, Ürdün, Mısır ve Irak’ta mülteci konumunda.

-Suriye’de savaşın başladığı 2011 yılından bu yana 20 binden fazla çocuk ise hayatını kaybetti.

 

Etiketler: » » » » » » » » » »
Share
301 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+6 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2