logo

08 Şubat 2016

6 milyonun üzerinde öğrenciye, 57 bin ton okul sütü dağıtılacak….

Halim UTLU

10Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Ulusal Süt Konseyinin işbirliğiyle yürütülen Okul Sütü Programı’nın bu yılki uygulamasına, düzenlenen törenle start verildi. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Kampüsü’nde yer alan Köy Hizmetleri İlkokulu’nda gerçekleştirilen törene Bakan Faruk Çelik, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ile Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ve diğer yetkililer de katıldı.

015. yılına girdi

5. yılına giren Okul Sütü Programı’nın bu yılki uygulaması ile 6 milyonun üzerinde öğrenciye, toplam 57 bin ton sütün dağıtılacağını açıklayan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Çelik,

konuşmasında, okul sütü programının 2012’den beri uygulandığını hatırlatarak, 33 bin 736 okula Pazartesi, Çarşamba ve Cuma günleri olmak üzere, haftanın üç günü süt dağıtımının bu yıl da devam edeceğini söyledi.

17 Haziran 2016 tairihine  kadar Okul Sütü dağıtımının devam edeceğini, bu süre zarfında toplam 57 bin ton sütün, 6 milyonun üzerinde öğrenciye ulaşmasının sağlanacağını belirten Bakan Çelik, programın başladığı 2012’den bu yılın sonuna kadar dağıtılacak toplam süt miktarının ise 250 bin tona ulaşacağını belirtti..

Çelik, Milli Eğitim Bakanlığı’nın sütün zekâ gelişimi ve okul başarısına katkısıyla ilgili yaklaşımına da işaret ederek “Bize düşen görev, değerli iki bakanımızın yol göstericiliği karşısında gerekli uyumu ve desteği sağlamaktı. Biz de sütü temin ettik ve bu tavsiyeler doğrultusunda çocuklarımıza ulaştırdık” diye konuştu.

Sağlık Bakanı Müezzinoğlu’nun, çocuklara süt konusundaki tavsiyesinin açık ve net olduğunun da altını çizen Bakan Çelik, “Sayın Bakan, erken yaşta süt tüketiminin kemiklerimizi, vücudumuzu, bünyemizi geliştireceğini söylüyor. Bugün süt içerseniz, ilaçlara servet ödeme durumu ortadan kalkar” dedi.

‘Sağlık Dostu Okullar’ projemizi,Bakanımız Avcı ile imzalayacağız

Sağlık Bakanı Müezzinoğlu ise bu projenin sağlıklı nesiller yetişmesi amacıyla hayata geçirildiği, süt dağıtımının, sağlıklı yaşam alışkanlığı kazanılmasında çok önemli bir adım olduğununun altını çizdi..

Başlatmayı düşündükleri yeni bir proje ile ilgili olarak da Bakan Müezzinoğlu, özetle şöyle devam etti “Bakanlık olarak biz istiyoruz ki, okullarımızda ‘sınıf sağlık temsilcisi’ olsun. Her sınıfımızda bir kişi sağlık temsilcisi olsun. Ayrıca her okulda bir sağlık gönüllüsü öğretmenimiz olsun. Bu çalışmayı yapan okullarımıza da ‘Sağlık Dostu Okullar’ sertifikası verelim. İnşallah projeye son şeklini veriyoruz. Bir ay içinde ‘Sağlık Dostu Okullar’ projemiz ile Milli Eğitim Bakanımız ile bir protokol imzalayacağız”.

1960’da okullarda, Amerikan yardımlarıyla süt tozları dağıtılıyordu

Programın hayata geçmesinde emeği olanlara teşekkür eden, “Okul Sütü Programı”nın basit ve sıradan bir etkinlik olmadığına dikkat çeken Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı da “1960’da ilkokulda okuduğum yıllarda, bu ülkenin okullarında, Amerikan yardımlarıyla elde edilen süt tozları dağıtılıyordu, O zamanlar öğrenci, bugünküyle kıyaslanmayacak derece azdı.Okullarında ancak yabancı bir ülkenin yardımıyla süt tozu dağıtabilen bir ülke, artık milyonlarla ifade edilen miktarlarla, hem de hakiki taze sütü,yerli firmalarımızca üretilen, kutulanan sütleri dağıtabilecek ve bu programı 5 yıl boyunca uygulayabilecek güce ulaştı.”  dedii.

80’den fazla ülkede, okul sütü programı uygulanıyor

Sütün sağlıklı beslenmek için temel gıdaların başında yer aldığını ve dünyada 80’den fazla ülkede okul sütü programı uygulandığını,süt sektöründeki sorunların çözümü konusunda Bakan Çelik’in talimatıyla başlatılan çalışmaları takip ettiklerini ifdae eden Ulusal Süt Konseyi (USK) Başkanı Harun Çallı ise  “Çiğ sütün desteklenmesine dair yönetmelikle ihracata konu olan süt ürünleri için, süt tozu desteklerinin uygulamaya konulmasının, sorunların çözümüne büyük katkı sağlayacağına inanıyoruz” şeklinde konuştu.

Çelik, Avcı ve Müezzinoğlu daha sonra, ana sınıfı, birinci ve ikinci sınıfları ziyaret etti,

öğrencilerle konuştu, süt ve hediyeler verdi.

Share
278 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+5 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2