logo

13 Mart 2016

57.ALAY YÜRÜYÜŞ KOMİTESİ BEYLİKDÜZÜ’NDEN ÇANAKKALE’YE UĞURLANDI

1Çanakkale Savaşı’nın başlangıcı kabul edilen Anzak Çıkarmasını durdurmak için yola çıkan 57. Piyade Alayı’nın anısını yaşatmak amacıyla düzenlenen vefa yürüyüşünün startı bu kez Beylikdüzü’nde verildi. 6 yıldır yapılan ve her yıl Tekirdağ’dan başlatılan yürüyüş için 57.Alay Komitesi, Beylikdüzü’nden uğurlandı.

57. Alay Yürüyüş Komitesi Beylikdüzü’nden uğurlandı. Çanakkale Savaşı’nda kahramanlıklarıyla destan yazan askerlerin anısına 6 yıldır düzenlenen yürüyüş bu yıl Beylikdüzü’nden start aldı. İstanbul ayağı ilk kez yapılan yürüyüşün ilk ev sahipliğini de Beylikdüzü Belediyesi yaptı. Beylikdüzü Kültür Merkezi önünden başlatılan uğurlama yürüyüşüne, çok sayıda vatandaşın yanı sıra Beylikdüzü Belediyesi 1. Başkan Vekili Ömer Şatır, Beylikdüzü Belediyesi Başkan Yardımcısı Mehmet Çakılcıoğlu, Belediye Meclis üyeleri, Beylikdüzü İzcilik ve Doğa Sporları Kulübü de katıldı. Belediye Başkanlık binası önünde sona eren yürüyüşte, 57.Alay Komitesi, 6 gün sürecek ve 18 Mart’ta Çanakkale’de son bulacak yürüyüş için Tekirdağ’a yolcu edildi.

Tekirdağ Yarkışla Mevkii’nde 1 Şubat 1915 tarihinde kurulan 57.Piyade Alayı anısına yapılan yürüyüşün ilk durağı Tekirdağ’a bağlı İnecik Köyü olacak.5 noktada duraklayarak yürüyecek olan komiteye yine o noktalardan katılımlar gerçekleşecek. Daha sonra Malkara’ya geçecek olan yürüyüşçüler 2 gece orada konaklayacak. Keşan ili Evreşe ilçesine varacak olan topluluk o yıllarda askerlerin yaptığı gibi camide kalacak. 5 gün sürecek yürüyüşün sonunda 18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma Günü’nde Gelibolu’ya ulaşılmış olacak.Savaş sırasında 57. ve 27.Alayın bulunduğu siperlerde ve Şehitlik Anıtı’nın olduğu noktada tören yapılacak. Seddülbahir’de ise şehitlerin ruhlarına mevlit okutulacak.

 

“Ayaklarımızla Değil, Yüreğimizle Yürüyeceğiz”

 

Beylikdüzü’nden uğurlanan 57.Alay Yürüyüşü’ne öncülük eden Beylikdüzü Belediyesi 1.Başkan Vekili Ömer Şatır, “Bu yıl yürüyüşün ilk ayağını Beylikdüzü’nden yaptığımız için çok gururluyuz. Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun ve belediyemizin katkılarıyla gerçekleşen yürüyüşün Tekirdağ’dan başlayacak ayağına biz de eşlik edeceğiz.Başta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimizin ruhları şad olsun.” dedi. 57. Alay Komite Başkanı Hikmet Selim ise “Biz o yolda ayaklarımızla değil, yüreğimizle yürüyeceğiz. Biz o neslin torunlarıyız. ” diye konuştu.

Share
231 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+3 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2