logo

18 Mayıs 2015

Kavakpınar Ahmedi Hani Kültür Merkezi açıldı

kav

MERCEKHABER GAZETESİ

İstanbul’un güzide ilçelerinden biri olan Pendik’in Kavakpınar Mahallesinde yapımı tamamlanan Ahmedi Hani Kültür Merkezi bugün saat 14:00’de Başbakan Yardımcımız Sayın Yalçın Akdoğan’ın katılımları ile hizmete açıldı. Geçtiğimiz yıl Mart ayında temeli atılarak  inşasına başlanan ve büyük bir hızla tamamlanan kültür merkezine “Mem û Zîn” adlı eseriyle tanınan  Kürt tarihçi, edebiyatçı ve mütasavvıf Ahmedi Hani’nin ismi verildi. 4 bin 500 metrekare alana sahip kültür merkezinin  bünyesinde halı saha, fitness salonu, gençlik ve etüt merkezleri, kütüphane ile kafeterya bulunuyor.

Akdoğan,Kültür Merkezinin açılışında yaptığı konuşmada gündeme dair açıklamalarda bulundu. Akdoğan, Adana ve Mersin’de HDP İl Başkanlıklarının bulunduğu binalara yönelik yapılan saldırıları kınadı.Akdoğan, “Bugün HDP’nin Adana ve Mersin’deki seçim bürolarına saldırı olmuş. Kınıyoruz. Biz ilkesel olarak bu tür hadiselere karşıyız. Siyaset kurumuna, siyasi partiye bir saldırı varsa bu bütün siyaset kurumuna ve demokrasiye yapılmıştır. Bundan dolayı hep kınadık ve kınıyoruz. Yaralılara da geçmiş olsun diyoruz” dedi.“BUNUN DA GÖRÜLMESİ GEREKİYOR”

“Biz bunları kınıyoruz ancak bir taraftan da bakın başka bölgelerde neler oluyor” diyen Akdoğan, “Seçim otobüslerimiz taşlanıyor, birçok parti binamız molotoflu saldırılara uğradı. Kobani olaylarında yakıldı, yıkıldı. Adaylarımız tehdit ediliyor. Başbakanımız mitinge gidiyor birileri sokak başlarında milletin yolunu kesiyor. Bu bir tehdit, şiddet ve baskıdır. Bunun da görülmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

AHMED-İ HANİ KİMDİR?

Ahmed-i Hâni (Kürtçe: Ehmedê Xanî) (d. 1651 – ö. 1707), 17. yüzyılda, divân edebiyatının, Kürtçe’nin Kurmanci lehçesine uyarlanmış şekli olan “Mem û Zîn”i yazan, Hakkarili tarihçi, edebiyatçı ve mutasavvıf. Yaşadığı yörede zaman zaman şeyh olarak kabul edilmiş, Hani Baba adıyla da anılmıştır. Doğu Bayazıt medreselerinde müderrislik ve saray katipliği yapmıştır.

Şeyh Ahmed-i Hani 1591 yılında Hakkarinin Çukurca ilçesi Han köyünde dünyaya gelmiştir. Doğduğu yere izafeten Hani lakabıyla tanınmıştır. Daha küçük yaşlarda iken bazı vasıfları ön plana çıkan Şeyh Ahmed-i Hani çevresindeki insanların dikkatini çekmiş, daha sonra sebebi bilinmeyen bir nedenle zamanın kültür ve ticaret merkezi konumunda olan Doğu Beyazıt e yerleşmişitr. Doğubeyazıt medreselerinde Müderrislik ve Saray katipliği yapmış. Muttaki, dini ilimlerde yüksek derece ilim ve fazilet sahibi hakim ve edip bir zattır.

Dini ilimler başta olmak üzere zamanın edebiyat dünyasındaki ilimlere genç yaştan itibaren vakıf olmayı başarmış ve yaşadığı dönemin kültür, edebiyat ve düşünce dünyasına damgasını vurmuştur.

O Milli değerlerden hareketle evrensel değerler dünyasını yakalamaya çalışarak bütün mahlukatın yaratıcısının ALLAH olduğunu vurgular. ALLAH’a ve O’nun elçisi Peygamberimiz Hazret-i Muhammed’e olan sevgisini her zaman dile getirir. Şeyh Ahmed-i Hani eserlerinin en önemlisi Mem u Zin’dir. Bu eserin girişinde ALLAH’a övgü, çağrı ve yakarış Peygambere övgü ve Peygamberden şefaat, ALLAH’tan af dileği gibi konulara ayırır.

Diğer bir önemli eseri de Nubar-a Bıçukan isimli manzum eseridir. Sözlük niteliğindeki bu eser sayfalarının baş kısmında eğitim, ahlak ve toplumsal olaylarla ilgili veciz ifadeler yerleştirilmişitir. Bazı medreselerde Arapçaya yeni başlayan öğrencilere ders kitabı olarak okutulmakta eğitim ve öğretim ruhu aşılamaktadır. Bunun yanında Akaid-i Molla Ahmet Siseban, Sekerat-ı Mevt adlı eserleri de bulunan Ahmed-i Hani 1652 yılında Doğubeyazıt ta vefat etmiştir.

Yörede Hani baba oalrak bilinen Şeyh Ahmed-i Hani yörede tanınan ve Türbesi saygı duyulan bir makam durumundadır.

Ahmed-i Hâni, Mem û Zîn adlı eserinde, Emir Zeyneddin’in güzellikleriyle dillere destan olan Zîn ve Sıtî adlı iki kız kardeşinin Mem ve Tacedin ismindeki iki gençle olan aşklarını şiir şeklinde anlatır. Eser, aynı adla sinemaya da uyarlanmıştır.

 

Share
3959 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+6 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2