logo

13 Mayıs 2016

30 bin hibeli genç çiftçi projesine, 378 bin başvuru !!!….

Şehit, gazi, engelli, kadın ve eğitimli genç çiftçilere,özellikle pozitif ayrımcılık yapılacak…..8c5c30d2-1540-4d61-8bf4-7f37a7828ed3

Halim UTLU

30 bin liraya kadar hibe destekli Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi Programına, 13 Nisan’da başlayan başvurular,dün (12.5.2016) sona ererken,1 aylık süre zarfında 378 bin genç çiftçi,müracaat dosyalarını teslim etti.Proje kapsamında büyükbaş ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliği, arıcılık, kanatlı, ipekböceği yetiştiriciliği, meyvecilik, seracılık ile tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği konularında müracaatlar gerçekleştirildi.

Gençler yoğun ilgi gösterdi

Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi Programı ile ilgili olarak Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk  Çelik, Bakanlık Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği kanalı ile bir açıklama

yaptı.Genç çiftçilere 30 bin liraya kadar hibe desteği sağlayacak programa, gençlerin yoğun ilgi gösterdiğini belirterek, desteklerden faydalanmak için 378 bin genç çiftçinin başvuruda bulunduğunu söyledi.Açıklama şöyle;

En az başvuru, tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliğine

“Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi Programı kapsamında 13 Nisan itibariyle başlayan başvurular 12 Mayıs’ta sona erdi. 1 aylık süre zarfında 378 bin genç çiftçimiz bu proje kapsamında il/ilçe müdürlüklerimize dosya teslimi yaptılar. Bu rakam, genç çiftçilerimizin söz konusu programdan yararlanmak için yoğun ilgisinin olduğunu gösteriyor.

Genç çiftçilerimiz proje kapsamında, büyükbaş ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliği, arıcılık, kanatlı, ipekböceği yetiştiriciliği, meyvecilik, seracılık ile tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği konularında müracaatlarını gerçekleştirdiler.

Şehit, gazi, engelli ve kadınlara pozitif ayrımcılık yapılacak

Ülke genelindeki tüm başvurular, değerlendirme ve uygulamalar, yazılım sistemi üzerinden anlık olarak Bakanlık merkezinden izleniyor.Yapılan başvuruların 370 bini hayvansal üretim, 8 bini de bitkisel ve diğer üretim kapsamında yapıldı.Başvuru dosyaları illerde oluşturulacak Genç Çiftçi Proje Değerlendirme Komisyonları tarafından 21 Mayıs 2016 – 3 Haziran 2016 tarihleri arasında değerlendirilecek. Bu değerlendirmelerde şehit, gazi, engelli, kadın ve eğitimli genç çiftçilerimize pozitif ayrımcılık yapılacak.

450 milyon kaynak kullandırılacak

Değerlendirme sonunda asil ve yedek listeler belirlenecek olup, bu listeler 4 Haziran ile 10 Haziran tarihleri arasında ilan edilecek. 11 Haziran ile 17 Haziran tarihleri arasında genç çiftçilerimizle hibe sözleşmeleri il ve ilçe müdürlüklerimizde imzalanacak ve projelerin uygulanmasına başlanacak.

3 yıllık bir süreci kapsayan hibe destek programı kapsamında kabul edilen projeler için, bu yıl itibariyle 450 milyon liralık bir kaynak kullandırılacak.”

 

Share
267 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+1 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2