logo

12 Haziran 2015

3.Tire Süt Sempozyumu

58Giderek geleneksel hale gelmeye başlayan ve 11.6.2015’de Tire Organize Sanayi Bölgesi konferans salonunda düzenlenen  3. Tire Süt Sempozyumu‘nda, çalışmalar tamamlanarak, sona gelinirken,Türkiye süt üretiminde 1.sıraya oturan İzmir, bu sempozyum ile süt sektöründe İnovasyon konusuna da ışık tutmaya hazırlanıyor.

S.S.Tire Süt Müstahsilleri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı İzmir İl Müdürlüğü, Ege Üniversitesi Tire Kutsan Meslek Yüksek Okulu, İzmir Veteriner Hekimler Odası, TMMOB Ziraat ve Gıda Mühendisleri Odası İzmir Şubesi ve Tire Belediyesi işbirliği ile düzenlenen “3.Tire Süt Sempozyumu”na, süt sektörü ve üreticileri katılıyor.

Gündem, inovasyon olacak

Firmaların hızla değişen rekabet ortamında ayakta kalabilmek için ürünlerini, hizmetlerini ve üretim yöntemlerini sürekli olarak değiştirmeleri ve yenilemeleri, yani inovasyon yapmaları bir gereklilik halini gelirken,süt sektörü de bu gelişmelere ayak uydurarak, 11.6.2015 tarihinde İzmir Tire’de

düzenlenen 3.Tire Süt Sempozyumu’nda ana gündem, inovasyon olacak. Süt İşletmeleri ve süt teknolojilerindeki gelişmeler ve yenilikler, bu sempozyumda masaya yatırılıyor.

Örnek bir kırsal kalkınma modeli yarattık

2014 itibariyle, aktif 2054 ortağı, 260 personeli, günde 185 ton süt toplama kapasitesi ve ortaklarına en iyi şekilde hizmet verebilmek amacıyla oluşturduğu makine parkı ile bölgenin ve Türkiye’nin en güçlü kooperatifi olma özelliğini başaran S.S.Tire Süt Müstahsilleri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Eskiyörük,Tire Süt Sempozyumu’na her zaman destek verdiklerini belirterek “Süt Sempozyumu Tire’ye bir canlılık getiriyor.Kooperatif olarak bölge ekonomisine canlılık getiren bir güç haline geldik.

Ortakların süt ve etini mamule dönüştürüp tüketiciyi de koruyoruz.İnsanların önce iş ve aşını düşünüyor,onların köyünde üreterek kazanmalarını ve yaşamlarını sürdürmeleri için mücadele veriyoruz.Türkiye’nin koşullarına uygun örnek bir kırsal kalkınma modeli

yaratarak,tüm ülke ve dünyanın takdirini kazandık.Tire’yi süt sektöründe öncü yaptık. Düzenlediğimiz süt sempozyumu ve diğer etkinliklerle de,Tire süt sektörüne katkı

sağlamaya çalışıyoruz.” diyor.

Süt ve süt ürünleri üretiminin, uluslararası standartlara getirilmesi gerekiyor

Tire için bu sempozyumun büyük şans olduğunu belirten Süt Sempozyumu Düzenleme Kurulu Başkanı ve  Ege Üniversitesi Tire Kutsan Meslek Yüksek Okulu Müdürü Prof Dr Harun Uysal, konu hakkında şunları paylaşıyor;“Okul olarak bölgemizdeki süt işletmelerini bir araya getirerek, süt sektörüne katkı sağlamak istiyoruz. İzmir Türkiye süt üretiminde birinci sıraya yerleşti. Bölgemizde ciddi anlamdaki süt ve süt ürünleri üretiminin, uluslararası standartlara getirilmesi ve gerekli koşulların sağlanması için, bu tür sempozyumların önemli olduğuna inanıyorum. İnovasyonun konuşulacağı başarılı bir organizasyon gerçekleştireceğiz.”

TOSBİ’de süt işletmelerinin sayısı gün geçtikçe artıyor

Gürsüt Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Tire Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Kosat Gürler de,Tire Ekonomisine katkı sağlayacak her türlü faaliyete destek olmaya çalıştıklarını ifade ederek “TOSBİ’de süt işletmelerinin sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Bu sempozyuma ev sahipliği yapmaktan gurur duyuyoruz. Süt sektöründe inovasyonun konuşulacak olması ve sempozyuma Türkiye’nin her yöresinden katılımların olması, bizleri sevindiriyor. Süt Sempozyumunun Tire gibi süt üretiminde ve işlenmesinde önemli paya sahip ilçemizde yapılması, süt işletmelerimizi onurlandırmıştır.”şeklinde konuşuyor.

Firmalar, ürün ve hizmetlerini tanıtan standlarıyla katılıyor

Önümüzdeki dönemde farklı şehirlerde süt organizasyonlarına devam edeceklerini söyleyen sempozyum organizasyon sorumlusu ve Sidas Medya Ltd Şti Genel Müdürü Şakir Sarıçay ise şu bilgiyi verdi; “6. defa gerçekleştireceğimiz, ama Tire’de 3. defa organize ettiğimiz Sempozyuma, tüm Türkiye’den katılımcı bekliyoruz. Süt sempozyumları önümüzdeki dönemde de devam edecek. Bölgemizde ciddi anlamdaki süt ve süt ürünleri üretiminin, uluslararası standartlara getirilmesi ve gerekli koşulların sağlanması için, bu tür sempozyumların önemli olduğuna inanıyorum.”

Organizasyonda uzmanlaşan Sidas Medya’nın altıncı defa organize ettiği süt sempozyumuna, firmalar da ürün ve hizmetlerini tanıtan standlarıyla katılıyor.

Share
539 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+7 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2