logo

02 Mayıs 2016

28 Şubat ölmedi,aramızda yaşıyor!

asker öğrenci

Ankara Beytepe Jandarma Eğitim Komutanlığı’nda astsubaylık sınavını kazanan İmam Hatipli adaylar, mülakatta sırf İmam Hatipli oldukları gerekçesiyle diskalifiye edildikleri iddia edildi! Gerçek Hayat Dergisi’nin , İmam hatipli öğrencilerin subay olma haklarının engellendiğine yönelik haberinin ayrıntıları şöyle:

Geçmişteki uygulamaları hepimiz hatırlıyoruz. Askeri okullara girmenin dindar ailenin çocukları için sorun olduğunu hepimizin malumudur. Başvuru esnasında annesinin başörtülü olması, babanın sakallı olması, namaz kılıyor olmak gibi hususlar askeri okullara alınmaya engel görülmekteydi. Bu çifte standartlı uygulamalar 28 Şubat’ta tavan yapmıştı. 28 Şubat vesayetinden tam da kurtulduk, demokratik kurallar ve özgürlükler hakim oldu diye düşündüğümüz bu yıllarda geçmişteki üzücü olayları hatırlatan haberler medyaya düşmeye başlaması toplumda…Geçmişe geri mi dönüyoruz? Sorusu akıllara getirilmesine neden oldu.

25 Nisan’da Ankara Beytepe Jandarma Eğitim Komutanlığı’nda astsubaylık sınavını kazanan İmam Hatipli adaylara mülakat sırasına imam hatipli öğrenciler dışarı çıksın” denildiği iddia edildi. Askeri kaynaklar ise durumun ÖSYM’den kaynaklandığını iddia etti. ÖSYM’nin başvuruları alırken lise türü koduna uymayanlardan başvuru almaması gerektiğini söyleyen kaynaklar, “ÖSYM bunu yapmayınca, sınava girip buraya geliyorlar. Üstelik amfiden ayrılması istenenler sadece İmam Hatip Lisesi mezunları değil. Başka birçok mesleki okuldan da listede kodu olmayanlar çıkarıldı” denildi.

Önder İmam Hatip Liseleri Mezunları Derneği Hukuk Komisyonu Başkanı Hasan Hüseyin Kalender, bahsedilen okullara başvurmak isteyen İmam Hatip Lisesi mezunlarının internetteki başvuru formunu tıkladıklarında sayılan liseler arasında İmam Hatip Liselerinin olmaması nedeniyle başvuru yapamadıklarını anlattı.

Hasan Hüseyin Kalender, İmam Hatip Lisesi mezunlarının Harp Okulları’ndan yetişerek ordu mensubu bir subay olmaya geldiğinde engellendiklerini ifade etti. Kalender, bu konu için yargı yoluna gitmeyi düşündüklerini ve şu anda başvuru dilekçelerini hazırladıklarını söyledi. Kalender, “Cumhurbaşkanı, başbakan, savcı, hâkim, doktor, her alanda kendini ispat etmiş olan İmam Hatip mezunları ne yazık ki Peygamber ocağı olarak addedilen Türk milletinin ordusuna subay olarak alınmıyor” dedi.

Etiketler:
Share
321 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+9 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2