logo

07 Kasım 2015

2016 Dünya Bakliyat Yılı Dünya duyurusu, New York’tan yapılacak….

Yönlendirme Komitesinin eş başkanlıklarını,Nisan

2015’ten beri Türkiye ve Pakistan birlikte yürütüyor….

BAKRİYATHalim UTLU

Projesine 2012 yılında başlanan ve FAO (Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü) tarafından Türkiye’nin önerisi ile Birleşmiş Milletler(BM) Genel Kurulunda kabul edilen “2016 Bakliyat Yılı”na ilişkin çalışmalar,10.11.2015’de  Roma’da yapılacak toplantıyla başlıyor. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın temsil edeceği Türkiye ile birlikte, 14 ülkenin katılacağı toplantıyla,  dünya genelinde Bakliyat Yılına vurgu yapılması amaçlanıyor.

Dünyaya duyurusu, 18 Kasım’da New York’ta

FAO üyesi ülkeleri harekete geçirmek amacıyla düzenlenen tanıtım toplantısından sonra, “2016 Uluslararası Bakliyat Yılı’nın” dünyaya duyurusu, 18 Kasım 2015 tarihinde New York’ta Birleşmiş Milletler üyesi ülkelerin katılımıyla yapılacak.

Dünya genelinde gerçekleştirilecek faaliyetlerin eş güdümünü sağlamak amacıyla, 14 üye ülkenin temsilcilerinin yer aldığı Yönlendirme Komitesi oluşturuldu. 2016 Bakliyat Yılı faaliyetleri FAO tarafından yürütülecek. Komitede, IFAD (Uluslararası Tarımsal Kalkınma Fonu), WFP (Dünya Gıda Programı), Bioversity International gibi uluslararası organizasyonlar, sivil toplum kuruluşları ve özel sektör temsilcileri de bulunuyor. Yönlendirme Komitesinin eş başkanlıklarını ise Nisan 2015’ten beri Türkiye ile Pakistan birlikte yürütüyor.

Mercimekte 3’üncü, nohut üretiminde 4’üncü

2016 Uluslararası Bakliyat Yılı’nın, Türk baklagillerinin dünyaya tanıtılması ve piyasa değerinin artırılması açısından önemli olacağı belirtiliyor. Mercim ve nohutun  ana vatanı ve gen merkezlerinden birisi olan Türkiye’nin küresel baklagil ticareti içerisindeki payı, yüzde 3 civarında bulunuyor. Türkiye, Dünyada mercimek üretiminde 3’üncü, nohut üretiminde 4’üncü sırada bulunuyor. Son 7 yılda toplam kuru baklagil üretimini yüzde 21,5 artıran Türkiye, nohut ihracatında dünyada 5’inci, mercimekte ise 3’üncü sırada bulunuyor.

Bakliyat sorunları  masaya yatırılacak

Bakliyatın gıda güvenliğine katkı sağlaması ve besinsel yararları hakkında insanlarda bilinç düzeyinin artırılması amaçlanan 2016 Uluslararası Bakliyat Yılı çerçevesinde, çeşitli  faaliyetler programa alındı. Diğer yandan, insanların bakliyat kaynaklı proteinleri daha çok tüketebilmeleri açısından, dünyada üretiminin artırılması ile ticaretinde yaşanan sorunların da gündeme getirilerek, sorunlara çözüm üretilmesi planlanıyor. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın konu ile ilgili proje çalışmaları devam ediyor.

 

Share
356 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+10 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2