logo

12 Nisan 2015

2014’de 6 ilde başlandı, bu yıl 19 il daha eklendi…

Tıbbi, aromatik ve boyamada kullanılan bitki

    üretiminin artırılması için, dekara 100 TL destek….

0

Muğla ve Aydın’ın adaçayı, Hatay’ın defnesi, Isparta ve Burdur’un

lavantası, İzmir’in kekiği, Karabük’ün safranı, dünyaya şifa dağıtacak…

 

Halim UTLU

Bitki çeşitliliği bakımından büyük zenginliğe sahip olan Türkiye’de, yaklaşık bin çeşit  tıbbi ve aromatik bitki kullanılıyor. Bu çeşitlerden iç piyasada ticarete konu olan bitki sayısı 350 olarak belirlenirken, kekik, kimyon, kişniş, karabuğday, safran, çörekotu, çemen, anason, fesleğen, tıbbi adaçayı gibi bitkilerde, iyi tarım yapan çiftçileri destekleme kararı alarak, dekar başına 100 lira verecek.

Bu yıl ilk defa destekleme kapsamına alındı

Tıbbi ve aromatik bitkiler, bu yıl ilk defa destekleme kapsamına alınarak, destek miktarları da açıklandı. İlaç sanayi, gıda, kozmetik gibi bir çok sektörde kullanılan tıbbi ve aromatik bitkilerin üretiminde artış sağlamayı hedefleyen Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, aynı zamanda ülkemize özgü çeşitlerin, dünyaya da pazarlanması hususunda, bazı yeni çalışmalar yürütüyor.

IMG_2305Proje 2014’de hazırlandı

Tarımsal üretimin iç ve dış talebe uygun bir şekilde geliştirilmesi, doğal ve biyolojik kaynakların korunması yanında, kırsal kalkınmanın sağlanması amacıyla, ülkemizde tıbbi ve aromatik bitkiler ile boyamada kullanılan bitkilerin üretimlerinin artırılması, ürünlerin çeşitlendirilmesi, kalitenin iyileştirilmesi için, Bakanlık tarafından 2014’de  proje hazırlandı.

6 ildeki projeye,19 il daha eklendi

Denizli, Muğla, Antalya, Konya, Eskişehir ve Tokat’da uygulamaya başlanan projeye, bu yıl Aydın, Ağrı, Balıkesir, Bartın, Bilecik, Bingöl, Çankırı, Diyarbakır, Elazığ, Hatay, Isparta, İzmir, Kahramanmaraş, Karabük, Kayseri, Kütahya, Trabzon, Malatya ve Niğde de dahil edildi. Yeni proje kapsamında safran, çörekotu, kekik, kimyon, kişniş, karabuğday, çemen, anason, fesleğen ve tıbbi adaçayı gibi bitkilerde, iyi tarım yapan çiftçilere, Bakanlık dekar başına 100 lira destekleme ödemesi yapacak.

Hatay’ın defnesi, Isparta ve Burdur’un lavantası 

İlk defa destekleme kapsamına alınan tıbbi ve aromatik bitkilerin üretiminde artış sağlanması hedeflenirken, aynı zamanda bu projeyle İzmir’in kekiği, Karabük’ün safranı, Muğla ve Aydın’ın adaçayı, Hatay’ın defnesi, Isparta ve Burdur’un lavantası  ilaç sanayi, gıda, kozmetik gibi bir çok sektörde kullanılmak üzere dünyaya da ihraç edilebilecek.

Yaklaşık 100 bitkinin ihracatı yapılıyor

Bitki çeşitliliği açısından büyük zenginliğe sahip Türkiye’de, yaklaşık bin çeşit  tıbbi ve aromatik bitki, evlerde ve çeşitli sanayi sektörlerinde kullanılıyor. İç piyasada ticarete konu olan bitki sayısı 350 olarak belirlenirken, yaklaşık 100 bitkinin ise ihracatı yapılıyor.

Bu bitkilerden bitkisel çay ve drog (doğal maddelerden elde edilen ilaç hammaddesi) şeklinde kullanılan ürünlerle ilgili Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının getirdiği sözleşmeli üretim uygulaması kapsamında, birçok üretici bitkisel çaylarda dünyanın önde gelen firmalarıyla anlaşma sağladı. Etken madde miktarı ve kalitesi yüksek “standart” ürünleri Dünya pazarlarına satmak ve doğal bitki zenginliğimizi ekonomik değere dönüştürmek  için başlatılan bu projeyle, bugüne kadar genelde doğadan toplanarak karşılanan tıbbi ve aromatik bitkilerin, profesyonel şekilde üretilmesi sağlanacak.

Share
479 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+10 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2