logo

20 BİN ÖĞRENCİ DAHA HAYATA SAĞLIKLA GÜLÜMSEYECEK

Sağlık alanında verdiği hizmetlerle öncü olan Küçükçekmece Belediyesi’nin ‘Hayata Sağlıkla Gülümse’ projesinin üçüncüsü bu yıl Belediye Anaokulu’ndaki diş taramasıyla başladı.Projede yeni yıl hedefi 20 bin öğrencinin daha ağız ve diş sağlığı taramasını gerçekleştirmek.

6c3f475e-7877-4424-8bca-64d979ea4918Küçükçekmece Belediyesi, Küçükçekmece İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Anadolu Eğitim ve Kültür Vakfı (AKEV) ve İstanbul Aydın Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Hastanesi’nin ortaklaşa yürüttüğü proje kapsamında Belediye Anaokulu minikleri diş taramasından geçirildi. Diş taramasında Küçükçekmece Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Sibel Güllüçayır, Küçükçekmece İlçe Milli Eğitim Müdürü Cemal Yılmaz, İstanbul Aydın Üniversitesi Rektörü Yadigar İzmirli ve Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Halil Zaimoğlu da hazır bulundu.

“HER YIL ÇÜRÜK VE PROBLEM SAYISI AZALIYOR”

1..KJHKKüçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz’in diş hekimi olmasından dolayı belediye olarak diş taramalarına büyük önem verdiklerini belirten Küçükçekmece Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Sibel Güllüçayır, “Bugüne kadar toplam 25 bin öğrencinin ağız  ve diş taraması gerçekleştirildi. Tedavi etmek, önlemekten daha pahalı bir süreç. Biz ilçedeki öğrencilerimizin diş sorunlarını erken teşhis etmek ve müdahalede bulunmak için böyle bir sosyal sorumluluk projesine imza attık. Biz toplumun sağlığına her zaman önem verdik. Görüyoruz ki her yıl özellikle çocuklarımızın ağızlardaki çürük ve problem sayısı azılıyor” dedi.

“PROJE ÖNLEYİCİ HEKİMLİK ADINA ÇOK ÖNEMLİ”

Küçükçekmece İlçe Milli Eğitim Müdürü Cemal Yılmaz ise Küçükçekmece Belediyesi’ne ve katkıda bulunanlara teşekkür ederek, “Çocuklarımızın bu küçük yaşlarda dişlerine önem vermesini sağladığımız için çok mutluyum” diye konuştu. İstanbul Aydın Üniversitesi Rektörü İzmirli ise projenin önleyici hekimlik anlamında çok önemli olduğuna değinerek, “Bugüne kadar toplamda 100 bine yakın diş taraması gerçekleştirildi. Projede emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum” dedi.

BUNDAN SONRA KUM SAATİ İLE GÜNDE İKİ DEFA

Diş hekimleri tarafından muayeneleri yapılan minikler ise kendilerine Küçükçekmece Belediyesi tarafından hediye edilen diş fırçası seti ile sevindi. Sette diş fırçası, diş macununun yanı sıra çocuklara hediye edilen kum saati de dikkat çekti. Minikler bundan sonra kum saatindeki kum boşalıncaya kadar günde 2 defa dişlerini fırçalayacaklarını belirterek Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz’e teşekkür etti.

ÜCRETSİZ TARAMA VE TEDAVİ HİZMETİ SUNULUYOR

Tarama çalışmaları sonucu bugüne kadar toplam 88 okulda, 25.756 öğrencinin ağız  ve diş taraması yapılması sağlandı. Yapılan taramalar sonucunda 934 öğrencinin, 5 bin 800 tedavi işlemi ücretsiz olarak gerçekleştirildi. Ağız ve diş sağlığı alanında kamuoyunun farkındalığını artırmak, koruyucu tedavinin önemi konusunda bireyleri bilinçlendirmek ve sağlıklı bir toplumun yaratılmasına katkı sağlamak amacı ile hazırlanan projeyle çürüksüz bir nesle öncü olmak hedeflenirken, projeyle ihtiyaç sahiplerine ulaşarak ücretsiz ağız ve diş sağlığı hizmeti sunuluyor.

 “Hayata Sağlıkla Gülümse” projesi Küçükçekmece’deki ilk ve ortaokullarda devam edecek. Proje ile bu yıl da 20 bin öğrencinin daha ağız ve diş taramasının yapılması hedefleniyor.

Share
268 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+9 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2