logo

2. ULUSLARARASI BEYLİKDÜZÜ TAŞ HEYKEL SEMPOZYUMU BAŞLADI

Beylikdüzü Belediyesi 2. Uluslararası Beylikdüzü Taş Heykel Sempozyumu sanatçıların tanıtıldığı kokteylle başladı. Makedonya, İspanya, Şili, İtalya, Romanya ve Türkiye’den toplam 12 heykeltraşın katıldığı sempozyum, bir ay boyunca Barış Mahallesi Eğitim Vadisi Bulvarı’nda oluşturulan alanda devam edecek. İlçeye kalıcı eserler bırakmak ve Beylikdüzü’nü sanatla buluşturmak amacını taşıyan etkinlik, vatandaşların heykel sanatına olan merakını da arttırmayı hedefliyor.12

7’si yabancı, 5’i Türk toplam 12 heykeltraş, Beylikdüzü’ne nitelik katmak için tam bir ay boyunca dış mekanda çalışacak. Geçen sene ilkinin düzenlendiği Beylikdüzü Belediyesi 2. Uluslararası Beylikdüzü Taş Heykel Sempozyumu, bu sene de aynı yerinde verilen kokteyl ile başladı. 18 Eylül – 18 Ekim 2015 tarihleri arasında sürecek olan etkinliğin ilk gününde sanatçılar kamuoyuna tanıtıldı. Bu sene ortaya çıkacak eserler arasında “Yolcu, Dıştan İçe, İçten Dışa, Barış Güvercini, Balıklı Kadın 2, Abaküs, Çiçekli Kadın, Boğa, Gelişen Biçim, Boşluğun Kırılganlığı, Tüm Adımlar, Özgürlük, Füzyon” adındaki çalışmalar yer alıyor.

“Sanat, 3 Boyutlu Bakmamızı Sağlar”

 Bir bakıma Dünya kültürünün de Beylikdüzü’nde temsil edileceği sempozyumun resmi açılışını yapan Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, sanatın evrensel olduğunu söyleyerek, yabancı ülkelerde kendisini en çok etkileyen unsurun, sanatın izlerine her yerde rastlaması olduğunu belirtti. Sanat içinde yetişen bireylerin dünyayı üç boyutlu görebildiklerine değinen İmamoğlu, Beylikdüzü’nün her noktasına güzel sanat eserleri kazandırma çabası içinde olduklarını söyledi.13

 “Heykel Çalışmalarını Yerinde İzleyin”

 Başkan İmamoğlu, vatandaşları heykel sempozyumu alanına davet ederek, heykel sanatının ve buradaki gayenin halk tarafından sahiplenilmesini istedi. “Sanatçılarımızı yalnız bırakmayalım” diyen İmamoğlu; çocukların, gençlerin yaratıcı kişiler olarak yetişmesinde sanatsal ortamların çok değerli olduğunu da vurguladı. Heykeltraşlara başarılar dileyen  İmamoğlu, sempozyum bitiminde ortaya çıkacak eserleri tüm Beylikdüzü’ne tanıtacaklarını ve eserlerin ilçede belirlenen noktalara yerleştirileceğini ifade etti. 

 “Merak Uyandırmak İstiyoruz”

 Heykeltraş ve aynı zamanda sanatçı temsilcisi olan Evrim Kılıç, bir önceki sene de sempozyuma katıldığını ve halkın sanatla daha haşır neşir olabilmesi bakımından mühim bir organizasyon olduğunu belirtti. “Dıştan İçe, İçten Dışa” adındaki eserini yapacağını ve bu çalışmanın kendi dünyasından bir bakışı yansıttığını kaydeden Kılıç, “Bizler bu sefer atölyede değil dışarıda heykellerimizi yapacağız. İstedik ki vatandaşlar da bu sürecimizi görsün, bize soru sorsun, meraklansınlar” diye konuştu.

 

Share
449 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+3 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2