logo

03 Nisan 2015

100. YILINDA ÇANAKKALE RUHU ÇEKMEKÖY’DE CANLANIYOR

1Çekmeköy Belediyesi, Çanakkale Destanı’nın yazılışının yüzüncü yılında, zaferin genç nesillere doğru aktarılması ve onların duygu ve düşünce dünyasında yer kazanması için tarihi Çekmeköy’de canlandırıyor.

Çekmeköy Belediyesi, Çanakkale Zaferi’nin 100. Yılı etkinlikleri kapsamında belediye bahçesine, Çanakkale platosu kurdu. Çekmeköy Belediye Başkanı Ahmet Poyraz’ın ev sahipliği yaptığı açılışa; İstanbul Milletvekili Metin Külünk, AK Parti İstanbul İl Başkanı Selim Temurci, Çekmeköy Kaymakamı Cemal Hüsnü Kansız, Garnizon Komutanı Albay Hasan Kaymaz, AK Parti Çekmeköy İlçe Başkanı Salih Kırıcı,  İlçe Emniyet Müdürü Hürol Öztürk, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Aktaş, Çekmeköy Müftüsü Muhammed Suiçmez ve çok sayıda davetli katıldı.

Savaşın ve zaferin canlandırıldığı Çanakkale Platosu’nda; Çanakkale Şehitleri Anıtı, Soğanlıdere Şehitliği, Osmanlı Tayyaresi modelleri, Seyit Onbaşı heykeli yer aldı.

Alanda bulunan platolarda, oyuncular tarafından canlandırılan savaş sahnelerinde yer alan Seyit Onbaşı ve 57. Alay’daki askerlerin kendi cenaze namazlarını kılması izleyicilere duygulu anlar yaşattı.

Çanakkale şehitleri için okunan Kuran-ı Kerim ile başlayan program, İBB Kent Orkestrası Mehter Takımı’nın İstiklal Marşı icrası ve Çekmeköylü öğrencilerin Çanakkale’de şehit olan dedelerine yazdıkları mektuplardan bir tanesinin okunmasıyla devam etti.

Çekmeköy Belediye Başkanı Ahmet Poyraz konuşmasında; “Çanakkale Zaferi’nin 100. yılında bölgemizde yaşayan genç kardeşlerimize dönemin acısını ve onurunu anlatmak istedik. Biz bugün bu ülkede refah ve huzur içinde yaşıyorsak, o gün Çanakkale’de genciyle yaşlısıyla 250 bin şehidin yüzü suyu hürmetinedir. Rabbim onların şefaatine bizleri nail eylesin diyorum. Bu ülkenin yetiştirdiği güzel bir insan daha dün şehit oldu. Rabbim bu ülkenin kardeşliğini bozmak isteyenlere dün olduğu gibi bugün de, bugün olduğu gibi yarın da fırsat vermesin diyorum.”

Share
616 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+7 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2