logo

29 Eylül 2016

01 EKİM ULUSLARARASI YAŞLILAR GÜNÜ

Hayatın her insan için farklı anlamlar taşıyan çeşitli dönemleri vardır. Yaşlılığın da bu önemli dönemlerden biri olması nedeniyle 1990 yılında Birleşmiş Milletler 1 Ekim tarihini Dünya Yaşlılar Günü olarak ilan etmiştir. İnsan ömrünün en son dönemini oluşturan yaşlılık, geride bırakılan yılların insana kazandırdığı birikim ve deneyim yaşamı zenginleştirmektedir. Hayatın gençlik dönemlerini verimli geçirilerek erişilen sağlıklı bir yaşlılık dönemi ise herkesin ulaşmayı istediği ortak arzusudur.14222079_10154473430673770_9143326058332750110_n

Yaşlanma ile birlikte insan vücudunda çeşitli değişiklikler meydana gelmekte ve bunun sonucu olarak da bazı sağlık sorunları ortaya çıkmaktadır. Bu konuda yapılmış olan çeşitli araştırmalar yaşlılarda en çok görülen sağlık sorunlarının hareket sistemi ile ilgili hastalıklar, görme ve işitme problemleri gibi fizyolojik değişimlerin yol açtığı hastalıklar ve hipertansiyon, kalp-damar sistemi hastalıkları, bazı kanserler, diyabet, kronik akciğer hastalıkları gibi daha ciddi hastalıklar olduğunu ortaya koymaktadır. Bu sağlık sorunları bir yandan insan ömrünü kısaltırken, diğer taraftan da yaşam kalitesini olumsuz olarak etkilemektedir. Görme, işitme veya hareket yetersizliği olan bir kişinin yaşam kalitesi bu değişikliklerden etkilenmekte ve kalp-damar hastalığı veya kronik akciğer hastalığı gibi ciddi sağlık sorunları yaşamın kendisini de tehdit etmektedir. Bu nedenle belirli yaşa ulaşmış bireylerin düzenli sağlık kontrollerini yaptırmaları önemlidir.

Dünyada 60 yaş ve üstü 600 milyon civarında insan varken bu rakamın 2050’de 1,2 milyar olacağı tahmin edilmektedir. Artan yaşlı sayısı ile birlikte yaşlılıkla ilgili sorunlarda ortaya çıkmaktadır.

Yaşlılıkta en çok yaşanan sorunlar şunlardır:

* Barınma sorunu

* Ekonomik sorunlar

* Sağlık sorunları

* Yaşlılığa uyum sorunu

Yaşlılıkta yaşanan sorunlardan ve yetersizliklerden korunmak için alınacak önlemlerse;

Yaşlılıkta Birincil Korunma Önlemleri:

Beslenmenin düzenlenmesi, sigara ve alkolden uzaklaşma, spor yapma, kazaların önlenmesi, zihinsel aktiviteyi artırma, sosyal aktivitelere devam etme, hormonların ve ilaçların doğru kullanılması, vb.

Yaşlılıkta İkincil Korunma Önlemleri:

İkincil korunma önlemleri ile hastalıklara ve yetersizliklere erken tanı konulabilir. Erken tanı ve tarama testleri düzenli kontroller ile olur.

Yaşlılık dönemindeki hastalıklardan korunmanın ilkeleri şunlardır:

* İleri yaşta bağışıklama

* Kanserden korunma

* Yeterli ve dengeli beslenme

* Ağız ve diş sağlığını koruma

* Yeterli fiziksel aktivite ve egzersiz

* Düzenli ve yeterli uyku

* Düşme ve kazaların önlenmesi

* Tütün ve mamullerinden uzak durma

Share
290 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+4 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2